Elevii din Vaslui, ajutaţi să îşi aleagă viitoarea meserie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Trei dintre elevi vor să devină poliţişti FOTO: Ionuţ Balaban

Un număr de 18 elevi de la Şcoala numărul 5 din Vaslui au petrecut o zi alături de câţiva mentori care i-au ajutat să desluşească mai bine meseria pe care vor să o practice atunci când cresc.

Un proiect ambiţios derulat de Fundaţia „Terre des hommes“ i-a ajutat pe cei 18 elevi din clasa a VIII-a să găsească mai uşor răspunsul la întrebarea „Ce vrei să te faci când creşti mare?“. 

Pe durata unei zile, copiii au experimentat concret meseriile visate. Unii şi-au propus să devină avocaţi, alţii vor să devină informaticieni, jurnalişti sau fotografi, iar o parte dintre ei visează să ajungă poliţişti.

Elevii au avut ocazia de a experimenta provocările reale ale profesiilor alese alături de adulţi specializaţi în domeniile alese de ei. 

Spre exemplu, trei dintre copii au văzut cum decurge o zi din viaţa unui poliţist, mentorul lor fiind şeful Postului de Poliţie din comuna Ştefan cel Mare. „Nu a fost uşor. Le-am explicat ce trebuie să facă un poliţist şi am ales să facem o activitate de prevenire în ceea ce priveşte activitatea infracţională din mediul rural“, ne-a declarat agentul şef principal Gheorghe Caverde.

Obiectivul principal al acestui proiect a fost acela de a „facilita copiilor participarea la deciziile importante din viaţa lor şi a comunităţilor în care trăiesc“. 

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."