Contrabandistul din Băceşti. Mii de pachete de ţigări confiscate

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţişti din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală 6 Negreşti şi Postului de Poliţie Băceşti l-au identificat pe Cristinel Pădurariu, în vârstă de 43 ani, domiciliat în comuna Băceşti care deţinea la locuinţa sa pachete de ţigări fără documente de provenienţă.

Oamenii legii au găsit la domiciliul bărbatului peste 3.800 de pachete de ţigări, fără a deţine acte de provenienţă, ce urmau a fi comercializate de către un bărbat din comuna Băceşti.

Au fost ridicate în vederea confiscării 2180 ţigarete netimbrate şi 1710 ţigarete cu timbru de provenienţă Ucraina.

Cristinel Pădurariu a afirmat că a achiziţionat ţigările de la o persoană din judeţul Iaşi, în scopul comercializării în localitatea de domiciliu.

„În cauză a fost întocmit dosar penal, în care poliţiştii Secţiei de Poliţie Rurală 6 Negreşti efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă, faptă prevăzută de art. 270 alin.3 din Legea 86/2006 privind Codul Vamal”, a declarat Mihaela Ştraub, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Vaslui.

Colectarea, deţinerea, producerea, transportul, preluarea, depozitarea, predarea, desfacerea şi vânzarea bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârşirii acesteia constituie infracţiunea de contrabandă, iar pedeapsa prevăzută de Legea 86/2006 este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.