Palatele romilor de la Strehaia afectate de inundaţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Unul din palatele romilor de la Strehaia afectate de inundaţii FOTO Arhivă

Precipitaţiile abundente căzute în ultimele ore în judeţul Mehedinţi au afectat şi palatele romilor de la Strehaia. Apa a măturat casele acestora şi a pătruns în beciuri, garaje ori le-a distrus solariile.

Şi palatele romilor de la Strehaia au fost afectate de ploile torenţiale care au căzut duminică în Mehedinţi. Apa a pătruns în beciurile caselor, în garaje, le-a distrus foişoarele şi alte amenajări de grădină.
Au fost luaţi prin surprindere de viitură fiindcă nu s-au gândit o clipă că apele învolburate pot trece de gardurile lor semeţe, mai ceva ca nişte cazemate.

La unul din palatele romilor, apa a distrus solariile şi un heleşteu, proprietarul plângându-se că investiţia de zeci de mii de euro s-a dus pe apa sâmbetei.

„A distrus apa tot, mai e un pic şi intră în casă, ne-a distrus solarul, aveam ardei, castraveţi, am băgat o grămadă de bani. Şi peştele în heleşteu, săreau peştii în sus, milioane de euro face peştele. Era o investiţie de ani de zile”, s-a plâns proprietara afectată. „Primarul nostru nici nu veni să vadă ce e aici”, a spus o altă femeie.

Citiţi şi:

FOTO Traficul feroviar pe magistrala CFR 1 Bucureşti-Timişoara este întrerupt. Nouă localităţi au rămas fără energie electrică

Inundaţii în Mehedinţi. Pârâul Deznăţui a ieşit din matcă şi a afectat 50 de gospodării la Gvardeniţa