Materiale pirotehnice confiscate de poliţiştii de frontieră mehedinţeni

0
Publicat:
Ultima actualizare:

7600 bucăţi materiale pirotehnice au fost confiscate  de poliţiştii de frontieră din cadrul Biroului de Combatere a Migraţiei Ilegale şi Infracţionalităţi Transfrontaliere al Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Mehedinţi,  în urma desfăşurării mai multor acţiuni în sistem integrat pentru combaterea infracţiunilor la regimul materialelor explozive.

Astfel în cadrul unor acţiuni desfăşurate pe linia combaterii infracţiunilor la regimul materialelor explozive, poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Mehedinţi, în cooperare cu poliţiştii din cadrul Serviciului Arme Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul I.P.J. Mehedinţi, au obţinut date şi informaţii că mai mulţi tineri oferă spre vânzare în pieţele şi târgurile din zona de frontieră a judeţului Mehedinţi obiecte pirotehnice fără a poseda autorizaţiile legale.

„În urma acţiunilor comune desfăşurate în pieţele şi târgurile din localităţile Drobeta Turnu Severin şi Cujmir poliţiştii şi poliţiştii de frontieră i-au identificat pe G. Costică, B. Robert, R. Marius şi C. Ionuţ, cu vârste cuprinse între 20 şi 40 de ani, domiciliaţi în municipiul Turnu Severin care deţineau şi comercializau 7600 bucati materiale pirotehnice (petarde şi pocnitori marca Picolo Corsair şi KO 203)”, a precizat comisarul şef Valeriu Pera, purtătorul de cuvânt al Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Mehedinţi.
          
La cercetări, tinerii au declarat că au cumpărat materialele pirotehnice dintr-un complex comercial, cu scopul de a le oferi spre vânzare în perioada sărbătorilor de iarnă.
           
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de nerespectare a regimului materialelor explozive.
          
Cele 7600 de bucăţi materiale explozive au fost confiscate şi predate poliţiştilor din cadrul Serviciului Arme Explozivi şi Substanţe Periculoase aparţinând I.P.J. Mehedinţi.
           
Pedeapsa pentru săvârşirea unor asemenea fapte este închisoarea între 2 şi 7 ani.


Citeşte şi:

Petarde aruncate în patul unui pensionar ars pe mâini, faţă şi fese. Scenariu halucinant sau glumă proastă      

VIDEO Aproximativ patru tone de petarde, confiscate într-o singură zi de oamenii legii

Mai multe pentru tine:
Cum au ajuns doi polițiști din Satu Mare să fie sancționați după ce au fost amenințați cu acte de violență și cu moartea. Unul dintre ei a fost lovit cu pumnul în față
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
„Este ziua Ursulei von der Leyen, să îi spună și lui Putin «La mulți ani»!”. Europarlamentarul român care a stârnit rumoare în plen