Asistenţii medicali, tot mai tentaţi de salariile din Occident

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asistenţii medicali învaţă şcoală la Turnu Severin, dar îşi găsesc un loc de muncă în străinătate. Spitalul Judeţean de Urgenţe din Mehedinţi ar avea nevoie de ei, însă nu are fonduri pentru angajare.

Şcoala Postliceală Sanitară de Stat din Drobeta Turnu Severin se poate mândri că  scoate asistenţi medicali bine pregătiţi, dovadă că mulţi dintre ei se descurcă exemplar în străinătate. Îndrumătorii lor, dar în mod special absolvenţii acestei şcoli şi-ar dori însă ca tot ceea ce au învăţat aici să pună în practică în România. Din păcate găsirea unui loc de muncă în domeniul sanitar în Mehedinţi este o misiune aproape imposibilă.

„Mă tentează un loc de muncă în străinătate având în vedere puţinele perspective care ni le oferă ţara asta şi în speranţa de mai bine. Aici şansele de a-mi găsi un loc de muncă sunt limitate. Trăim într-o ţară unde totul se face politic şi atunci singura mea speranţă este să plec afară unde e posibil să-mi găsesc un job. Recunosc că mi-aş dori să rămân aici”, spune Bianca Maia, elevă în anul I la Şcoala Postliceală Sanitară de Stat din Turnu Severin.

„Când m-am înscris la această şcoală m-am gândit la un loc de muncă în străinătate pentru că acolo perspectiva este mult mai bună şi eşti mai bine plătit din punct de vedere financiar. În Turnu Severin este o problemă, locurile de muncă sunt aproape inexistente şi de aceea ne gândim la un loc de muncă în străinătate. Ar fi mai bine aici, având în vedere că aici avem familia, prietenii, dar suntem nevoiţi să optăm pentru străinătate”

spune şi Doina Ardei, o altă elevă de la această şcoală.

Limba străină, un impediment

Directorul şcolii spune că într-un procent de peste 30 la sută din absolvenţi reuşesc să-şi găsească un loc de muncă în străinătate datorită bunei pregătiri profesionale. Şi procentul ar fi mult mai mare dacă nu ar fi problema limbii străine, angajatorii fiind foarte stricţi în această privinţă.

„Colaborăm cu o firmă de plasare a forţei de muncă pentru Germania, Marea Britanie, însă cea mai mare problemă o reprezintă limba străină fiindcă cer un nivel avansat de cunoaştere a limbii străine. Permanent completăm dosare pentru străinătate, în procente asta înseamnă peste 30-35 la sută din absolvenţi. Ar fi mare nevoie de ei în ţară fiindcă la momentul actual este un asistent medical la cinci-şase bolnavi, poate chiar mai mult. Să sperăm că locurile de muncă din sistemul românesc se vor debloca şi cu siguranţă va fi bine şi pentru noi să plasăm această forţă de muncă în ţara noastră”, a declarat Delia Alexandru, directorul adjunct al Şcolii Postliceale Sanitare de Stat.

Spitalul judeţean are nevoie de asistenţi

Spitalul Judeţean de Urgenţe din Drobeta Turnu Severin, cea mai mare unitate medicală din judeţul Mehedinţi, ar avea nevoie de circa 200 de asistenţi medicali pentru a-şi desfăşura activitatea în condiţii normale. Din 2009 însă, an în care s-au făcut angajări masive, la spitalul din Turnu Severin angajările au fost foarte puţine, iar anul acesta din cauza bugetului sărac nu este prevăzută nicio angajre.

„Deficitul în Spitalul Judeţean este foarte mare, dar avem o mare problemă cu bugetul spitalului. Se cunoaşte faptul că serviciile medicale sunt decontate cu o sumă destul de mică, care nu reflectă realitatea, astfel că suntem puşi în situaţia de a nu putea angaja aceşti asistenţi medicali. Există în Turnu Severin două şcoli postliceale, 300 de asistenţi medicali absolvă în fiecare an aceste şcoli, însă noi în ultimii ani am putut să angajăm în procent de 5 la sută”, precizează Eli Bololoi, directorul de îngrijiri medicale al Spitalului Judeţean de Urgenţe din Turnu Severin.

Citeşte şi:

Bolnavii din Mehedinţi, trataţi în spital de voluntari

Locuri de muncă pentru români în Franţa. Medicii, asistenţii medicali şi inginerii sunt la mare căutare

Mai multe pentru tine:
Horoscop 9–15 februarie 2026: previziuni pentru carieră, bani, sănătate și dragoste. Ce zodii sunt sfătuite să acționeze cu mare atenție
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Prințul William și Prințesa Kate rup tăcerea în scandalul Epstein cu o declarație oficială. În sfârșit, iau poziție
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică