A fost lansat un nou site dedicat românilor de pretutindeni

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Un site dedicat românilor de pretutindeni

Un nou site dedicat românilor de pretutindeni a fost lansat pe data de 31 octombrie 2013. jurnalromanesc.ro îşi propune să devină o punte de legătură între românii de pe tot globul, dar în special între cei aflaţi în comunităţile istorice din jurul României. Noul portal a fost înfiinţat cu sprijinul Ministerului Afacerilor Externe prin Departamentul Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni.

Alături de ziarul Jurnal Românesc, aflat deja la cel de-al treilea număr, a fost lansat şi portalul www.jurnalromanesc.ro. Portalul conţine ca secţiuni Serbia, Republica Moldova, Ucraina, Diaspora, Evenimente, Editorial şi Interviu. Portalul a fost realizat de către Asociaţia Forumm pentru Cultură şi Identitate, cu sprijinul şi finanţarea Ministerului Afacerilor Externe, prin Departamentul Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni.

„Jurnalromanesc.ro s-a născut din această nestăvilită dorinţă de dezvoltare a mass-media în Timoc, iar dacă astăzi putem lansa o platformă on-line cu acelaşi nume, victoria este una puternic sprijinită de Ministerul Afacerilor Externe, prin Departamentul Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni (DPRRP), de unde am câştigat un proiect. Este începutul unui proiect de anvergură ce va avea misiunea de a dezvolta o structură media puternică în această comunitate şi a creiona un viitor luminos pentru media. Vom încerca să găsim, în timp, tineri care să vină în România pentru a studia jurnalismul şi care să lucreze la ziare de limba română în această zonă. O altă perspectivă se va deschide pentru mass-media de limba română din această necăjită comunitate românească, iar aportul DPRRP şi al MAE este definitoriu, la fel cum definitorii sunt şi abordările corecte ale problemei românilor de pretutindeni pe care le-au demonstrat ministrul delegat pentru românii de pretutindeni - Cristian David şi şeful DPRRP - secretarul de stat Stejărel Olaru”, a precizat coordonatorul proiectului, Romeo Crîşmaru, preşedintele Asociaţiei Forumm pentru Cultură şi Identitate.

Citiţi şi:

România trebuie să impună respectarea drepturilor românilor din afara graniţelor

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi