Tulcea: Vroia să-şi facă o ciorbă de 130 de kilograme de peşte

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Marian S. (35 de ani) a fost prins de frontieriştii tulceni în timp ce transporta 130 de kilograme de peşte. A declarat că a cumpărat peştele de la persoane necunoscute de pe raza localităţii Jurilovca,  pentru consumul propriu.

În cadrul unei acţiuni pe linia combaterii braconajului piscicol, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Tulcea  l-au depistat, pe raza localităţii Ceamurlia de Jos ,  pe Marian S., care transporta, cu un autoturism marca Dacia, 130 de kilograme de peşte proaspăt din specia babuşcă, pentru  care nu a putut prezenta documente justificative de provenienţă.
„Întreaga cantitate de peşte a fost predată unei societăţi comerciale de profil, iar persoanei în cauză i-au fost întocmite actele premergătoare cercetării penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de deţinere şi transport peşte fără documente legale“, a declarat Natalia Agighioleanu, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Tulcea.