Primul concert în Piaţa Unirii din Timişoara, după finalizarea lucrărilor de reabilitare FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

De Ziua Europei, în Piaţa Unirii din Timişoara a avut loc un concert susţinut de Alexandra Mitroi&BANG, Lidia Buble şi Smiley.

După aproape doi ani, cât a durat reabilitarea pe fonduri europene, Primăria Timişoara a putut organiza din nou un concert în Piaţa Unirii.

Scena a fost montată lângă domul romano-catolic, obişnuitul loc al concertelor în anii trecuţi. Iar pentru primul concert în piaţă după finalizarea lucrărilor de reabilitare, au fost invitaţi Alexandra Mitroi & BANG, Lidia Buble şi Smiley.

Evenimentul a fost organizat cu ocazia Zilei Europei, sărbătorită începând din 1950, atunci cnd ministrul francez de Externe, Robert Schuman, propunea un plan de colaborare economică între Franţa şi Germania, pentru eliminarea rivalităţilor seculare dintre cele două state.

Numeroşi timişoreni au asistat în Piaţa Unirii la concertul susţinut de artiştii preferaţi ai tinerei generaţii. Noile terase au fost şi ele pline în această seară. 


Citeşte şi:
 

FOTO Machete superbe care vorbesc despre istoria „Cetăţii“ au împânzit centrul vechi al Timişoarei

Mai multe pentru tine:
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Sorana Cîrstea, pe cai mari în China. Sportiva este în „optimi” la turneul de la Hong Kong
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
UE presează guvernele să sprijine Ucraina: ori sunteți de acord cu utilizarea activelor rusești, ori scoateți bani din buzunare
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian