Mai mulţi oameni de ştiinţă au semnat o scrisoare în Le Monde: „Să nu ignorăm criza democratică din România“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Articolul din „Le Monde“

Ieri, pe site-ul prestigioasei publicaţii franceze „Le Monde" a fost publicată o scrisoare deschisă, semnată de mai mulţi oameni de ştiinţă, artişti, politologi şi profesori din Franţa şi Polonia. Scrisoarea atrage atenţia asupra situaţiei incerte în care se găseşte democraţia în România.

În prima parte a scrisorii se explică situaţia actuală în care se află ţara, cum s-a ajuns la suspendarea preşedintelui. Mai apoi, se fac referiri la Adrian Năstase şi la Victor Ponta: „Această nouă tentativă de destituire a preşedintelui are loc după o criză politică la care s-a ajuns după condamnarea pentru corupţie a unui fost prim-ministru şi după acuzaţiile de plagiat la adresa noului prim-ministru şi după o dispută privind cine ar trebui să reprezinte România la summitul european. Toate acestea ilustrează instabilitatea politică cronică din România şi dificultatea ţării de a construi o democraţie, după aderarea la UE în anul 2007", relatează semnatarii scrisorii.

Presa franceză e tăcută în ceea ce priveşte situaţia din România

Aceştia atrag atenţia că Franţa nu ia o poziţie şi că presa franceză, spre exemplu, a fost extrem de tăcută, la fel ca şi guvernul francez. „România a cunoscut un moment de glorie în iarna dintre 1989 şi 1990, după care interesul mediatic pentru această ţară a scăzut. La momentul aderării la Uniunea Europeană, în 2007, am asistat la o nouă creştere a interesului presei pentru România", mai spun cei care semnează scrisoarea.

„Evenimentele sportive atrag atenţia mai mult decât ţările în care e atacată democraţia"

De asemenea, ei propun şi o soluţie. „Parlamentul European trebuie să propună soluţii pentru a asigura că lupta politică împotriva austerităţii, în România, dar şi în restul Uniunii Europene, nu se face decât urmând valorile Uniunii. Suntem surprinşi că criza economică sau evenimentele sportive atrag acum atenţia mass-media mai mult decât ţările în care e atacată democraţia. De asemenea, regretăm tăcerea guvernului francez în legătură cu această problema", acesta este finalul scrisorii publicate în Le Monde.

Întraţi aici pentru a citi scrisoarea pe site-ul publicaţiei Le Monde.

Mai multe pentru tine:
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
O vedetă de televiziune e desfigurată din cauza unei infecții provocate de implanturile mamare: „Aveam silicon chiar și în ganglionii limfatici. E groaznic să îmbătrânești 20 de ani peste noapte”
Înnebunită să facă sex cu oricine, oricând, fosta ducesă a produs daună totală monarhiei. Cât de ipocrită a fost!
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
De câtă carne ai nevoie pentru 100 de sarmale. Secretul gospodinelor pentru o mâncare delicioasă
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model