Cât a contat în numirea inspectoarei şcolare care face ravagii pe Facebook relaţia cu fratele prefectului: „El nu doreşte să am funcţii de conducere”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Violeta Varga, inspector şcolar pentru educaţie permanentă FOTO Facebook/Violeta Varga

Inspectoratul Şcolar Arad este în centrul unui scandal mediatic de amploare după ce s-a descoperit că iubita fratelui prefectului de Arad, a cărei pagină de Facebook abundă de poze provocatoare, a fost numită inspector şcolar pentru „educaţie permanentă”. Într-un scurt inverviu pentru „Adevărul”, inspectoarea a explicat ce o recomandă pentru funcţia de inspector.

Imaginile cu Violeta Varga, noul inspector pentru „educaţie permanentă” din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Arad, care a postat pe pagina sa de Facebook zeci de poze provocatoare, au devenit virale pe internet. Potrivit specialarad.ro, Violeta Varga, care este iubita fratelui prefectului de Arad, a fost numită peste noapte inspector pentru educaţie permanentă.

Potrivit sursei citate, atribuţiile inspectoarei sunt: să asigure un mediu educaţional pacifist în rândul elevilor, fără violenţă, fără droguri, să sprijine şi îndrume viaţa asociativă a elevilor (Consiliul Şcolar al Elevilor, Consiliul Judeţean al Elevilor), să coordoneze activitatea directorilor palatelor şi cluburilor copiilor, să coordoneze programe de perfecţionare pentru cadrele didactice din domeniul educaţiei sau în domeniul specific de activitate, să transmită direcţiilor de specialitate propuneri de îmbunătăţire a activităţii în teritoriu.

Contactată de „Adevărul” pentru a spune ce o recomandă pentru funcţia de inspector, Violeta Varga (41 de ani) a declarat că are o experienţă de 20 de ani în învăţământ, avansând de la postul de învăţătoare până la cel de inspector. „Sunt de 20 de ani în învăţământ. Am ocupat funcţii ca: învăţător, profesor limba engleză, profesor pshiopedagogie specială, director adjunct CSEI Arad (n.r. funcţia a fost obţinută cu puţin timp înainte de cea de inspector), profesor logoped. La titularizare am promovat cu cea mai mare medie pe judeţul Arad”, a declarat Violeta Varga.

Inspectoarea a mai declarat că a fost implicată şi în alte proiecte „de care nimeni nu spune nimic”. „Am ajutat o grămadă de copii săraci, am participat la cursuri de formare internaţională. Eu vorbesc prea puţin despre mine”, a mai spus Violeta Varga, care a mai spus că nu a avut şi nu are apartenenţă politică. Întrebată cât a contat în numirea pe funcţie relaţia pe care o are cu fratele prefectului de Arad, inspectoarea a răspuns: „El nu doreşte să am funcţii de conducere”.

Potrivit specialarad.ro, imaginile postate pe contul de Facebook al inspectoarei, în care Violeta Varga pozează provocator, au fost prelucrate astfel încât femeia să arate mai bine decât în realitate. Ziariştii arădeni au publicat şi o fotografie în oglindă din care reiese că, fotografiată la acelaşi eveniment, arată diferit. Întrebată cu privie la trucarea pozelor, Violeta Varga nu a mai răspuns, închizându-şi contul de Facebook. 


FOTO specialarad.ro

Mai multe pentru tine:
După divorțul lui Andi Moisescu, psihologul Radu Leca explică de ce bărbații din showbiz vor să redevină burlaci, în prag de 50 de ani: „Noi aventuri”
Scandal la Curtea Penală Internațională. Procurorul-șef Karim Khan, acuzat de agresiune sexuală, invocă un complot al serviciilor israeliene
Cum a slăbit Gina Pistol opt kilograme în timp record? Soția lui Smiley arată fabulos! „Am băut numai lapte! E laptele minune”
Crap cu legume la cuptor cum n-ai mai mâncat până acum
Câteva lucruri mai puțin cunoscute despre împăratul Traian, cuceritorul Daciei
Victor Ponta recunoaște motivele divorțului de Daciana Sîrbu: „Vinovatul sunt eu, 100%”
Accident feroviar în Satu Mare. O persoană a murit și alta este în stare critică după ce un tren a lovit o mașină. Autoturismul a fost împins 20 de metri
Trei zodii vor fi favoritele Universului în luna septembrie 2025. Acești nativi vor avea cea mai bună perioadă din acest an
Familia Iohannis, somată de ANAF să predea cheile imobilului din Sibiu și să plătească banii încasați din chirii în perioada 1999-2015
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Prințesa Charlotte face ravagii în vacanță la Balmoral. Scoțienii sunt intrigați de acest detaliu, când o văd prin localitate