Bani in Weekend pentru tinerii mureşeni

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Din mai până în septembrie, studenţii câştigă cât pentru tot anul la terasele din Weekend. Chiar dacă oferta nu este foarte diversificată intr-un oraş mic, job-ul de vacanţa a devenit extrem de căutat în rândul tinerilor mureşeni.

Vacanţa de vară reprezintă un moment de repaus şi relaxare pentru majoritatea tinerilor, dar  mureşenii, fie ei elevi sau studenţi, profită de acestă perioadă pentru a-şi găsi un job cu ajutorul să-şi rotunjească veniturile şi pentru a acumula experienţă lucrativă. Chiar dacă oferta nu este foarte diversificată intr-un oraş mic, job-ul de vacanţa a devenit extrem de căutat în rândul tinerilor mureşeni.

Motivul pentru care îşi aleg un loc de muncă este reprezentat de câştigul unor bani cu care să-şi planifice o excursie în toamnă sau pentru a avea bani pentru taxa de la facultate. Cei mai mulţi dintre cei care îşi caută un loc de muncă, se orientează către localuri, deoarece pe lângă salariul de bază, mai există şi bacşişurile, care, adunate la sfârşit de lună, formează o sumă frumuşică.   “Eu m-am angajat in Weekend în luna mai şi plănuiesc să lucrez până la sfârşitul sezonului. Îmi place locul de muncă, am un program destul de lejer şi flexibil, plus că aici câştig şi suficienţi bani încât să-mi ajungă vara asta. Nu e chiar atât de greu ceea ce fac eu, servesc la bar, prepar băuturile, shake-uri,cafele şi uneori gătesc hot dog-uri, hamburgeri”, a declarat Moldovan Georgeta, de 20 de ani, studentă la Universitatea Petru Maior la Ştiinţe şi Litere. În plus, tinerii spun că nu se plictisesc la job. Acesta e unul din avantajele căutării unui loc de muncă estival.

Sunt multumita de job-ul meu pana acum, e bine platit. Uneori câştig mai bine decât mă aştept şi am un program care nu-mi permite să mă plictisesc şi imi ocupă timpul vara asta. Sunt zile în care avem foarte mulţi clienţi şi muncim întruna şi sunt altele în care e mai lejer. Am mai lucrat până acum, aşa că nu mi-a fost greu să mă acomodez, servesc şi strâng de pe mese”, a declarat Paula Sălăghie, de 19 ani, studentă la Universitatea Petru Maior la  Drept.
 
 Pentru studenţii şi elevii din Târgu Mureş nu este foarte dificil să-şi găsească un loc de muncă, în condiţiile în care Complexul Weekend le oferă oportunitatea de a avea  un job care să le îndeplinească cererile, adică un program destul de lejer şi un salariu bun.  La majoritatea teraselor din Complexul Weekend lucrează studenţi sau elevi.Sunt tineri, cu putere de muncă şi dornici de a munci cât mai mult pentru a-şi câştiga banii, fiind probabil mai ambiţioşi decât un adult.

Tinerii au forţă de muncă

  Proprietarii teraselor din complex par a fi mulţumiţi de calitatea serviciilor prestate de aceşti tineri, deoarece pe an ce trece, numărul studenţilor care sunt angajaţi este tot mai mare, aceştia fiind dispuşi să lucreze pe o perioadă de 3-4 luni,pe perioada vacanţei care coincide şi cu sezonul estival de la Complexul Weekend. Numărul vizitatorilor este destul de mare şi de aceea e nevoie de angajati tineri şi cu putere de muncă, pentru a face faţă acestui val mare de oameni.
 „De când administrez acest local, am avut angajaţi doar studenţi şi elevi pentru că îşi fac treaba cum trebuie, sunt serioşi. Uneori sunt cam visători, se gândesc doar la vacanţa de la mare, pentru că majoritatea lucrează pentru a-şi strânge bani de mare”, a declarat George Presecan, administrator al terasei Eden.

Câţi angajaţi are Weekend-ul

Complexul Weekend generează aproximativ 200 de locuri de muncă anual.Cele 15 terese de alimentaţie publică situate pe suprafata complexului au în total 100 de angajaţi, majoritatea dintre aceştia încep munca în luna mai până cel târziu la începutul lunii octombrie. Administraţia Complexului de Agrement, are în subordine 64 de angajaţi cu tot cu cei din conducere.

Mai multe pentru tine:
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Salariile nemulțumesc jumătate dintre europeni. Românii resping ideea de transparență
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Cifrele oficiale cresc, dar veniturile resimțite nu țin pasul: „Salariul mediu nu reflectă realitatea românilor”