Tinere bănuite că practică prostituţia, tâlhărite de bărbaţi care purtau măşti şi mănuşi de protecţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Două tinere au sunat, noaptea trecută, la 112 să sesizeze comiterea unor tâlhării de către un grup de patru bărbaţi care purtau măşti şi mănuşi de protecţie pentru prevenirea COVID-19. Victimele se aflau în locuinţe închiriate în regim hotelier şi, conform unor surse, practicau prostituţia, mutându-se dintr-un oraş în altul.

Primul caz de tâlhărie a fost sesizat la ora 22,30 de către o tânără de 20 de ani, din comuna Ogrezeni, judeţul Giurgiu. Aceasta se afla în locuinţă cu alte două prietene, în vârstă de 24 şi 30 de ani, ambele din municipiul Giurgiu. Apelanta s-a speriat în momentul în care cei patru tâlhari au pătruns în locuinţă şi a sărit pe geamul apartamentului de la etajuil I, suferind leziuni. 

„Poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Târgu Jiu au fost sesizaţi prin apelul 112, de o altă tânără, de 20 de ani, din comuna Ogrezeni, judeţul Giurgiu, despre faptul că, în timp ce se afla într-un apartament închiriat în regim hotelier, împreună cu alte două prietene, de 24, respectiv 30 de ani, ambele din municipiul Giurgiu, patru persoane necunoscute, care purtau măşti şi mănuşi de protecţie, pentru prevenirea COVID 19, ar fi pătruns, fără drept în locuinţă şi, prin împingerea şi bruscarea celor două tinere, de 24 şi 30 de ani, le-ar fi luat suma de 800 lei.

Din cercetările efectuate de poliţişti, a reieşit faptul că tânăra de 20 de ani, speriindu-se în momentul intrării persoanelor necunoscute în locuinţă, a sărit voluntar de pe geamul balconului, situat la etajul 1, suferind leziuni la nivelul membrului inferior drept, în zona genunchiului“, a spus Miruna Prejbeanu, purtător de cuvânt al Poliţiei Gorj.

Tânără din Ilfov, deposedată de 1.000 de lei

La scurt timp a venit un alt apel la 112 din partea unei tinere de 20 de ani, din comuna Dascălu, judeţul Ilfov, care a sesizat că a fost tâlhărită tot de patru bărbaţi care purtau măşti şi mănuşi de protecţie. Aceştia au împins-o şi i-ar fi luat dintr-un sertar al mobilei suma de 1.000 lei. 

„La scurt timp după prima sesizare, poliţiştii s-au deplasat la locul indicat şi au demarat cercetările şi căutările specifice, pentru identificarea celor patru persoane care s-ar face vinovate de săvârşirea faptelor.

În ambele cauze s-au întocmit dosare penale în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tâlhărie calificată, iar poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care au avut loc faptele şi identificarea celor bănuiţi de săvârşirea acestora şi luarea măsurilor legale faţă de ei“, a precizat Miruna Prejbeanu.

Mai multe pentru tine:
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Mariana Moculescu, revoltă maximă! Nu a fost lăsată să intre la priveghi! Mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Complot împotriva căsniciei lui Alin Oprea. Artistul crede că fosta lui soție vrea să-l despartă de actuala: „Eu și Medana suntem bine, ne iubim!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană