Patru contrabandişti de ţigări, prinşi de poliţiştii gorjeni
0Patru bărbaţi, cu vârste cuprinse între 35 şi 60 de ani, din municipiul Drobeta Turnu Severin, au fost reţinuţi pentru 24 de ore, de către poliţiştii gorjeni sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă.
Operaţiunea a demarat miercuri, 11 mai, când poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Gorj, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu, au surprins în flagrant delict, pe raza municipiului Drobeta Turnu Severin, doi bărbaţi, care transportau cu autoturismul produse accizabile de contrabandă. În urma percheziţiei, din autoturism au fost ridicate 15.680 ţigarete de diferite mărci, 1.800 de grame de tutun mărunţit şi 5 litri de alcool, pe care cei doi le-ar fi introdus în mod fraudulos, pe teritoriul României, pentru a le comercializa.
Zece percheziţii în trei judeţe
Simultan, poliţiştii au efectuat zece percheziţii, pe raza judeţelor Mehedinţi, Gorj şi Teleorman, la domiciliile altor persoane care ar fi participat la distribuirea şi comercializarea produselor de contrabandă, fiind ridicate în vederea confiscării 13.500 ţigarete de diferite mărci, 3.200 de grame de tutun mărunţit şi 71 de litri de alcool.
Cei în cauză vor fi prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu, cu propunere de arestare preventivă.
Poliţiştii din Gorj au beneficat de sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.