Impozit nou în Târgu Jiu pentru gestionarea problemei câinilor fără stăpân

0
0
Publicat:

Cetățenii municipiului Târgu Jiu ar putea să achite un nou impozit pentru gestionarea câinilor fără stăpân de pe teritoriului orașului, banii urmând să fie încasați de către o asociație.

Cetățenii din Târgu Jiu ar urma să achite un impozit pentru câinii fără stăpân

Fiecare locuitor al municipiului ar urma să achite 11 lei pe an. În plus, Primăria Târgu Jiu va achita câte 300 de lei pentru capturarea unui singur maidanez. Aceste precizări sunt menționate în Raportul de specialitate întocmit de Primăria Târgu Jiu privind aderarea municipiului la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară „Serviciul județean pentru ocrotirea animalelor fără stăpân“.

Banii ar urma să se ajungă în contul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „Serviciul județean pentru ocrotirea animalelor fără stăpân“, cu sediul în județul Hunedoara. Suma pe care populația municipiului Târgu Jiu o va achita acestei Asociații se va ridica la aproximativ 900.000 de lei anual, la care se adaugă alte sume achitate de Primăria Târgu Jiu pentru prinderea câinilor.

„Delegarea directă este ilegală“

Carmena Șerbănoiu, președintele Asociației „Pro Animals“, susține că delegarea serviciului prin negociere directă este ilegală și o va ataca în instanța de judecată, în cazul în care va fi încheiată: „Aderarea municipiului Târgu Jiu la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Serviciul județean pentru ocrotirea animalelor fără stăpân» și delegarea serviciului prin negociere directă este ilegală deoarece Ordonanța nr. 155 de gestionare a câinilor fără stăpân este o lege specială, iar, potrivit acesteia, delegarea gestiunii serviciului se poate face doar prin concesiune. Organizațiile de protecție a animalelor din țară și străinătate cu care colaborăm vor acționa în instanță legalitatea acestei aderări. După toate încercările și eforturile colaboratorilor noștri de a susține și a schimba în bine activitatea de gestionare a cânilor fără stăpân, zeci de mii cetățenii și iubitorii de animale din străinătate au semnat petiții. Vom contesta această aderare în instanța de judecată“.

Aceasta a precizat că asociația respectivă are adăposturi doar în județul Hunedoara, iar, în cazul în care un câine pierdut de stăpân sau scăpat dintr-o curte este capturat, acesta este dus în județul Hunedoara: „Proprietarul animalului este nevoit să meargă în Hunedoara pentru a-și recupera animalul“, a precizat Carmena Șerbănoiu. Aceasta susține că legea menționează obligația organizării unei dezbateri publice, care nu a avut însă loc.

Asociația din județul Hunedoara a făcut obiectul mai multor apariții în mass-media. Prin urmare, din cauza scandalurilor, Consiliul Județean Hunedoara s-a retras din parteneriatul cu aceasta.

„La licitația pentru delegarea serviciului nu s-a prezentat nicio fundație“

Primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, a spus că la licitația pentru delegarea serviciului nu s-a prezentat nimeni și din acest motiv s-a apelat la această soluție: „La licitația pentru delegarea serviciului nu s-a prezentat nicio  asociație sau fundație. Neavând o ofertă concretă în privința gestionării acestui serviciu, a trebuit să găsim o soluție. În acest moment, în Târgu Jiu, prioritate trebuie să aibă cetățeanul, iar, pe lângă sesizările doamnei, sunt sute de sesizări din partea cetățenilor din Târgu Jiu care întâmpină probleme legate de câinii fără stăpân. Noi încercăm de 20 de ani să rezolvăm această problemă cu societatea Edilitara și cu asociațiile de profil, dar nu găsim o soluție. Constatăm cu toții că în Târgu Jiu sunt sute de câini lăsați liberi. Acel operator este pe raza județului Hunedoara de cel puțin șapte ani de zile“, a pus primarul Romanescu la Gorj Tv.

Carmena Șerbănoiu: „Asociația «Totul pentru animale» a fost respinsă de la licitație“

Carmena Șerbănoiu a precizat că o asociație s-a prezentat la licitație, dar nu a fost admisă din cauza unei condiții pe care o consideră abuzivă: „Îmi permit să-l contrazic și pun la dispoziție documente în acest sens. În luna septembrie, organizația «Totul pentru animale» s-a înscris la licitație, pentru că a dorit rezolvarea problemei câinilor fără stăpân din municipiul Târgu Jiu, în colaborare cu Asociația «Pro Animals», care are o experiență de 23 de ani și este constituită din specialiști din domeniu. Asociația «Totul pentru animale», al cărei președinte este medicul veterinar Radu Bracaci, implicat în bunăstarea și protecția animalelor, cunoscut de iubitorii de animale din Târgu Jiu, dorea rezolvarea problemei câinilor fără stăpân într-un mod civilizat și uman, fără să se recurgă la eutanasii. Din păcate, oferta asociației a fost respinsă pentru că nu a avut suma de 500.000 de euro în cont, condiție care a fost abuzivă și ilegală“.

Ajutor de 800.000 de lei pentru adăpostul Primăriei Tg. Jiu

Carmena Șerbănoiu spune că asociația pe care o reprezintă a ajutat adăpostul Primăriei Târgu Jiu cu hrană și alte servicii în valoare de aproximativ 800.000 de lei într-un singur an: „În anul 2022 am depus o adresă la Primăria Târgu Jiu prin care informam despre ajutorul oferit pe anul anterior, care a constat în hrană, asistență medical-veterinară, sterilizări, adopții, care se ridică la valoarea totală de aproximativ opt miliarde“.

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată