ADMITERE LICEU 2013 Poveştile celor mai buni profesori din judeţul Gorj: Andrei Popete – Pătraşcu, poetul absolvent de matematică-informatică

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Andrei Popete-Pătraşcu este un apreciat poet, dar şi profesor de istorie la Colegiul Naţional «Ecaterina Teodoroiu», liceul pe care l-a absolvit la profilul de matematică-informatică.

A început să cocheteze cu literatura chiar din prima clasă de liceu, îndrumat de profesorul şi scriitorul Zenovie Cârlugea. „Am debutat literar chiar în primul an de liceu, când mi-a apărut  un grupaj de poezii în revista de literatură Studium. În clasa a XI-a, am obţinut şi prima confirmare în domeniul literar, fiind laureat al Festivalului Naţional de Literatură Tudor Arghezi“, a mărturistit poetul. Primul volum de poezie, intitulat «Pe urmele curcubeului», a apărut în anul 2001, la sfârşitul clasei a XII-a. „Poeziile aveau o conotaţie existenţial-meditativă. Au urmat şi alte volume de poezii, astfel încât până în prezent am publicat cinci cărţi de versuri. Am păstrat linia şi poeziile pe care le abordez sunt în vers alb, considerând că rima subjugă gândurile şi libertatea poetică. Ultimele două volume au apărut chiar în acest an, iar acum lucrez la alte două manuscrise“, s-a destăinuit Andrei. 

Specializat în problema Holocaustului

Imediat după ce a terminat facultatea, Andrei Popete-Pătraşcu a revenit la Colegiul Naţional Ecaterina Teodoroiu în calitate de profesor de istorie. Este membru în Biroul Executiv al Societăţii de Ştiinţe Istorice din România, filiala Gorj, şi coordonează editarea revistei Historia CNET, singura revistă şcolară de istorie din judeţ. „Sunt specializat pe problematica predării Holocaustului în şcolile din România, urmând în acest sens o serie de cursuri şi efectuând vizite de documentare la Auschwitz şi Birkenau, în Polonia, şi la Institutul Yad Vashem din Israel. Holocaustul reprezintă una dintre paginile negre ale istoriei, vorbind aici de exterminarea a peste şase milioane de oameni. Este drama unui popor la care nu poţi rămâne insensibil şi doresc ca elevii mei să conştientizeze aceasta“, a spus profesorul de istorie. A publicat cinci cărţi de cercetare istorică În anul 2007, a publicat prima monografie a celei mai vechi biserici din Gorj: Biserica Adormirea Maicii Domnului din cartierul Vădeni. „În paralel cu activitatea didacică desfăşor şi o susţiută activitate ştiinţifică, publicând până în prezent mai multe studii şi articole, precum şi cinci cărţi, la trei dintre acestea fiind coautor. Împreună cu istoricii Gheorghe şi Dorina Nichifor am publicat o carte despre una dintre personalităţile proeminente ale judeţului, o veritabilă legendă vie: Dincă Schileru“, a precizat Andrei Popete. 

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Toți așteptau marele ei anunț! Iată că l-a făcut! Vestea Prințesei Kate este o mare bucurie
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."