Valorificarea monumentelor naturale „Babele şi Sfinxul“ şi oportunităţi de afaceri, dorinţele parlamentarilor de Dâmboviţa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Turismul şi istoria, principalele ţinte ale coabitării dintre CJD şi parlamentari

Parlamentarii de Dâmboviţa şi şeful judeţului au reuşit, din nou, să îşi dea înâlnire la sediul Consiliului Judeţean pentru a discuta despre zonele de dezvoltare ale judeţului Dâmboviţa. Cu toţii au ajuns la concluzia că zona de nord trebuie exploatată la maxim, iar pe partea de afaceri s-a stabilit că la Târgovişte este nevoie de un parc industrial.

Întâlnirea parlamentarilor de Dâmboviţa a avut loc, săptămâna trecută, la sediul CJD şi a avut drept scop stabilirea principalelor direcţii de dezvoltare ale judeţului, prin prisma exerciţiului financiar din fonduri structurale în perioada 2014 – 2020. La ea au pariticipat şi reprezentanţii Arhiepiscopiei Târgovişte, Universităţii ”Valahia” Târgovişte, Primăriei Târgovişte şi Inspectoratului Şcolar Judeţean.  

Valentin Calcan, Leonardo Badea, Ionuţ Săvoiu, Georgică Dumitru, Iulian Vladu, Florin Popescu şi Vasile Horga au fost parlamentarii care au dat curs invitaţiei CJD. Ion Pârgaru şi-a trimis la întâlnire consilierul.

Au fost abordate oportunităţile de realizare de proiecte în domeniile turismului, educaţiei, agriculturii – dezvoltării rurale, mediului, cercetării – inovării. otodată, au fost prezentate concluziile desprinse în cadrul şedinţei Comitetului de Monitorizare a Programului Operaţional Regional (POR), ce a avut loc joi, 10 septembrie 2015, la Bucureşti, reuniune în cadrul căreia s-au aprobat mai multe ghiduri de finanţare specifice liniilor de finanţare  în cadrul axelor POR pentru domeniile de intervenţie: 6.1, 4.1, 5.1 şi 2.1.

Parlamentarii îşi doresc înfiinţarea unui parc industrial la Târgovişte, proiect integrat pentru taberele şcolare din judeţ, dezvoltarea ariei curriculare a liceelor pentru crearea de specialişti în domenii de viitor, precum: turismul, valorificarea monumentelor naturale ”Babele şi Sfinxul”.

S-a pus accent pe dezvoltarea zonei de nord Moroeni – Padina - Peştera prin crearea infrastructurii de bază în vederea declarării staţiune de interes naţional, cât şi pe zona de la fosta unitate militară de la gară, care se doreşte a deveni un alt pol de dezvoltare al municipiului Târgovişte şi implicit al judeţului Dâmboviţa.

Mai multe pentru tine:
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Recomandări pentru întărirea imunității în sezonul rece. Dr. Monica Pop: „Urmărind aceste două sfaturi, nu veți mai răci, nu vă veți mai îmbolnăvi”
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Cât timp mai poate Rusia să finanțeze războiul? „Scăderea exporturilor nu va opri capacitatea lui Putin de a continua conflictul“
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune