UTILITAR Ghidul serviciilor pentru perioada Paştelui

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aflaţi programul spitalelor, farmaciilor, supermarketurilor, precum şi orarul de circulaţie al mijloacelor de transport în comun. De Paşte, patru spitale vor oferi servicii medicale de urgenţă, două farmacii sunt deschise, niciun cabinet stomatologic nu este deschis, iar AITT are program special.

Spitale deschise de Paşte. Ambulanţa lucrează normal

Serviciul de Ambulanţă al Municipiului Târgovişte va avea program normal de lucru. Solicitările populaţiei vor fi preluate la telefonul de urgenţă 112. “Nu lucrează policlinica, în rest, noi avem acelaşi program. Avem program normal de sâmbătă şi duminică. La noi nu se pune problema de personal mai restrâns. Toată lumea este la serviciu conform programului şi avem medici pe toate secţiile”, a declarat dr. Carmen Marcu, directorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţe din Târgovişte. Acelaşi lucru se întâmplă şi cu celelalte spitale din judeţ unde sunt linii de gardă.

- Spitalul Judeţean de Urgenţe din Târgovişte, tel. 0245 613256, 0245 210509;
- Spitalul Orăşenesc Pucioasa, tel. 0245 760510, 0245 760618, 0245 760627;
- Spitalul Orăşenesc Titu, tel. 0245 651129;
- Spitalul Orăşenesc Găeşti, tel. 0245 711 028, 0245 710 297;
- Spitalul Orăşenesc Moreni, tel. 0245 666 036, 0245 668 391;
- Spitalul Orăşenesc Pucioasa, tel. 0245 760 510, 0245 760 627.

Fără urgenţe stomatologice

Dacă vă apucă subit o durere groaznică de măsea trebuie să ştiţi că în Târgovişte urgenţele stomatologice nu sunt asigurate. Singura soluţie ar fi procurarea din timp a analgezicelor. “Era vorba că reprezentanţii spitalului vor înfiinţa un serviciu stomatologic de urgenţă la fosta “Baie Comunală”, însă proiectul nu a fost pus pe picioare”, a declarat dr. Marin Niţoi, preşedintele stomatologilor dâmboviţeni.

Două farmacii deschise de Paşte

La nivelul unităţilor farmaceutice din Târgovişte se va lucra cu program redus în ziua de Paşte. Târgoviştenii sunt sfătuiţi să îşi achiziţioneze din timp medicamentele de care ştiu că au nevoie. În ziua de Paști, vor fi două farmacii în Târgoviște care vor asigura permanența, una la fosta Baie Comunală și una la Pavcom. “Farmaciile din Târgovişte vor fi deschise în preajma Paştelui până la orele 13.00 - 14.00, pentru ca oamenii să îşi mai poată lua medicamentele necesare, excepţie făcând farmaciile “Valeriana”, care vor avea program non-stop, acestea fiind de altfel şi singurele unităţie farmaceutice deschise din întreg judeţul Dâmboviţa”, a precizat Carmen Bâte, preşedinte al Colegiului Farmaciştilor.  În Târgovişte există 35 de farmacii, iar în judeţ, numărul lor ajunge la 120.

Prefectul Judeţului Dâmboviţa, Iancu Caracota, a precizat că, în toate aceste zile, vor avea loc controale mixte pentru supravegherea condițiilor de desfacere a produselor agroalimentare și pentru protecția stării de sănătate a populației. “Reiau apelul către populație să nu cumpere carne de la colț de stradă, din locuri neautorizate, în condiții de igienă îndoielnice, pentru că riscul îmbolnăvirilor este real”, atenţionează prefectul.

Programul mijloacelor de transport AITT

Asociaţia Investitorilor Transport Târgovişte  (AITT) a redus numărul maşinilor la regim de weekend, iar în ziua de Paşte niciun mijloc de transport în comun nu va circula nici pe străzile oraşului şi nici în afara lui. Toate liniile, atât cele interne cât şi cele externe municipiului Târgovişte, vor face curse doar până la ora 19.00, în zilele de 22 şi 24 aprilie. AITT are la dispoziţie 16 trasee, atât interne, cât şi externe.

Supermarketuri cu program special

Niciun supermarket sau magazin nu este deschis în ziua Învierii Domnului.
Kaufland: Pe 23 aprilie se lucrează de la ora 7.00 la ora 18.00, iar pe 25 aprilie programul este de la 07.30 la 18.00.
XXL & Penny Market: Pe 23 aprilie se lucrează de la ora 7.00 la ora 20.00, iar pe 25 aprilie programul este de la 08.00 la 21.00.

Marketuri cu program special:


Carrefour: Pe 23 aprilie se lucrează de la ora 7.00 la ora 19.00, iar pe 25 aprilie programul este de la 09.00 la 21.00
Metro: Pe 23 aprilie se lucrează de la ora 8.00 la ora 16.00, iar pe 25 aprilie programul este identic.
Red Market & Mega Image: în ziua de 23 aprilie se lucrează de la ora 08.00 la ora 20.00, iar pe 25 aprilie programul este de la 10.00 la 18.00.

Mai multe pentru tine:
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Hemoragie post-partum tratată în Germania. „Fiecare minut pierdut scade dramatic șansa la viață”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ținutul cetăților dacice, trezit de șuierul mocăniței din 1917. Georg Hocevar a restaurat o bucată din calea ferată din munți