Grinzi din beton, produse pe șantierul Autostrăzii Ploieşti-Buzău. În ce stadiu sunt lucrările

0
Publicat:

Irinel Scrioşteanu, secretar de stat în minister, a anunţat pe pagina de socializare că a fost aşternut primul strat de asfalt pe Autostrada Ploieşti-Buzău (tronson de test), în apropierea nodului rutier cu DN1D.

Instalație de producție a grinzilor din beton pe șantierul Autostrăzii Ploieşti-Buzău. FOTO Irinel S

Mai mult, a început producţia de grinzi de beton direct pe şantier, fapt ce reduce costurile și timpul de lucru, potrivit specialiștilor. La nodul rutier de la Dumbrava, care asigură conexiunea A3 București-Ploiești cu Autostrada A7, a fost finalizată forarea, armarea și turnarea piloților și se continuă lucrările la elevații.

Pentru că s-a dovedit că este mult mai eficientă producția grinzilor de beton în șantier, din punct de vedere al costurilor de transport, dar și al timpului de realizare a podurilor și pasajelor, antreprenorul care lucrează pe Lotul 1 Dumbrava - Mizil al Autostrăzii Ploiești - Buzău, a montat și pus în funcțiune o instalație pentru producerea grinzilor de beton, iar săptămâna aceasta au fost realizate primele 2 grinzi de beton, iar ieri s-a turnat betonul pentru cea de-a treia grindă. Tot ca noutate, a fost așternut primul strat de asfalt pe un tronson de test, în apropierea nodului rutier DN1D”, a precizat, pe pagina sa de socializare, Irinel Scrioşteanu.

Stadiul lucrărilor pe acest șantier:

- au fost forați, armați și turnați 989 piloți din totalul de 1180 piloți;

- au fost montate primele 48 grinzi din beton din totalul de 490 bucăți;

- au fost finalizate 34 din 39 podețe, iar restul de 5 podețe se realizează după finalizarea relocării rețelelor de utilități publice;

- au fost realizate drumurile tehnologice;

- a fost realizată devierea în zona DN1D.

Potrivit lui Scrioşteanu, la nodul rutier din zona DN1D, au fost forați, armați și turnați toți piloții, au fost executate fundațiile și se lucrează la elevații și bretele, care sunt la nivel de strat de formă. De asemene, se lucrează la toate cele 15 structuri concomitent, aflându-se în diferite stadii de execuție, de la realizare fundații până la montare grinzi prefabricate.

Lotul 1 este cuprins între Dumbrava (Autostrada București - Ploiești) – Mizil (DJ 100C) și are o lungime de 21 km.

La ultima vizită în șantier, am solicitat antreprenorului să crească mobilizarea în șantier și mă bucur să văd că lucrările se desfășoară bine, acesta fiind mobilizat cu 601 muncitori și 297 utilaje și echipamente de construcții. Antreprenorul și-a asumat darea în trafic a acestui lot până la sfârșitul anului viitor", a mai scris secretarul de stat.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
S-a schimbat puterea în Formula 1: Lando Norris (McLaren) a câștigat Marele Premiu al Mexicului și e noul lider mondial
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Un muncitor rănit grav de o creangă în timp ce tăia lemne a murit la spital