Românul care l-a ucis pe „regele grâului“ din Italia va fi extrădat. Criminalul a fost condamnat la închisoare pe viaţă pentru fapta lui

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Marius Vasile Acsiniei, românul care a masacrat doi italieni. FOTO: www.corrieredelmezzogiorno.it

Marius Vasile Acsiniei, de 28 de ani, un român care l-a omorât la Napoli pe „regele grâului” din Italia şi pe soţia acestuia, a fost condamnat de autorităţile judiciare din Italia la închisoare pe viaţă. Tot italienii sunt cei care au cerut transferarea românului într-un penitenciar din ţară, astfel că Acsiniei are toate şansele să îşi petreacă restul vieţii într-o închisoare din România.

Un sucevean ce provine din zona municipiului Fălticeni şi care a îngrozit întreaga Italie după ce l-a omorât pe ”regele grâului” din această ţară va fi extrădat în România. Autorităţile din peninsulă au cerut transferarea lui Vasile Marius Acsiniei într-un penitenciar din ţara noastră pentru a-şi ispăşi pedeapsa de închisoare pe viaţă primită după ce a omorât doi oameni.

Curtea de Apel Suceava a admis astfel sesizarea formulată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Suceava cu privire la transferul cetăţeanului român Vasile Marius Acsiniei, de 28 de ani, condamnat de câtre autorităţile judiciare din Italia la închisoare pe viaţă, individul fiind în prezent încarcerat în Penitenciarul Cuneo. Acsiniei a fost condamnat la închisoare pe viaţă, în data de 7 martie 2012, de Curtea de Apel cu Juraţi din Napoli pentru comiterea infracţiunilor de omor şi tâlhărie.

Judecătorii suceveni au dispus transferarea criminalului ce a îngrozit Italia într-un penitenciar din România, pentru a-şi ispăşi pedeapsa în continuare. Totuşi, decizia instanţei sucevene nu este definitivă, ea poate fi atacată prin apel în termen de 10 zile de la pronunţare de Vasile Marius Acsiniei.

Suceveanul a fost condamnat la închisoare pe viaţă în Italia după ce, împreună cu alţi doi români, l-a omorât la Napoli pe întreprinzătorul agricol Franco Ambrosio, de 77 de ani, şi pe soţia acestuia Giovanna, de 72 de ani, în timpul unei tentative nereuşite de jaf.

Cum s-a transformat un jaf într-un dublu asasinat

Cei trei români care au improvizat o bandă de hoţi i-au masacrat cu cruzime, în seara de 15 aprilie 2009, pe soţii Ambrosio de la care nu au reuşit să fure mare lucru. În seara crimei, aceştia au comis o serie de paşi greşiţi, semn că erau la primul jaf, astfel că, carabinierii italieni au reuşit să îi prindă în scurt timp.

Anchetatorii au pus mâna, în mai puţin de 36 de ore, de la comiterea oribelor crime pe Marius Vasile Acsiniei, care lucrase ca grădinar la vila familiei Ambrosio, Valentin Dumitriu şi Călin Petrică, trei români care lucrau în Italia de aproape 10 ani de zile, perioadă în care nu au comis nicio infracţiune.

Reconstituirea procurilor italieni arată pe de o parte atât cruzimea celor trei, precum şi naivitatea lor. Imigranţii români au mers cu autobuzul în Posillipo, suburbuie rezidenţială a oraşului Napoli, cu gândul de a da o spargere la vila familiei Ambrosio, pe care Acsiniei o cunoştea foarte bine, deoarece a lucrat câţiva ani ca şi grădinar pentru italieni.

Acesta ştia că imobilul nu are paznici, aşa că a spart un geam de la un balcon şi toţi trei au pătruns în interior. Cum românii erau îmbătaţi bine de la vinul consumat pentru a le da curaj şi erau convinşi că nimeni nu este acasă, au fost speriaţi de zgomotul auzit din dormitorul în care dormeau soţii Ambrosio.

Marius Vasile Acsiniei, de frică să nu fie recunoscut de Franco şi Giovanna Ambrosio, a tăbărât asupra acestora cu o cheie franceză, cu care i-a lovit violent până când i-a omorât.

                                  Franco şi Giovanna Ambrosio, victimele lui Marius Acsiniei

După ce i-au ucis pe proprietari, cei trei români au scotocit prin sertare şi dulapuri, lăsând urme peste tot, chiar dacă au încercat să le şteargă cu ajutorul unei cârpe. Amprentele fostului grădinar au fost găsite pe o sticlă de apă minerală şi pe uşile de la dormitor, iar ceilalţi doi şi-au lăsat amprentele pe noptieră, uşa de la intrare în casă, pe frigider, precum şi pe o sticlă de şampanie.

Acsiniei şi amicii săi au cotrobăit bine casa şi au plecat cu două telefoane mobile, mai multe ceasuri şi bani, prejudiciul fiind estimat la 20.000 de euro. După ce au împărţit prada, cei trei s-au despărţit şi au fugit fiecare în direcţii diferite.

Suceveanul Acsiniei, pe lângă amprentele lăsate în vila familiei Ambrosie, a comis o nouă greaşeală ce a dus la prinderea lui. Acesta a sunat-o de pe unul dintre telefoanele furate pe mama lui, în România, căreia i-a spus că a omorât doi oameni şi nu ştie ce să facă. Femeia i-a spus să se întoarcă acasă, însă Acsiniei i-a zis că nu poate deoarece va fi prins de poliţişti. 

A doua zi dimineaţă, pe 16 aprilie 2009, suceveanul a fost capturat de carabinierii pe o stradă din provincia italiană Licola, având asupra sa cele două telefoane furate din casa familiei Ambrosio. Acsiniei i-a dat rapid în vileag pe complicii săi, care în au fost şi ei prinşi de poliţişti. Dacă Dumitriu avea la el două alarme şi două ornamente sustrase din vila jefuită cu o seară înainte, Petrică a reuşit să arunce într-un tomberon ceasurile furate din vila familiei Ambrosio.

Chiar dacă procurorii au cerut închisoare pe viaţă doar pentru Marius Vasile Acsiniei, iar pentru ceilalţi doi complici câte 25 de ani de închisoare, judecătorii italieni i-au condamnat pe toţi cei trei români care au masacrat familia Ambrosio la închisoare pe viaţă. 

Alte ştiri pe această temă:

UPDATE Criminalul de 17 ani din Alba care şi-a ucis un vecin cu cuţitul, arestat preventive

Un spaniol acuzat că a comis în Spania o crimă oribilă, prins de poliţişti după ce s-a ascuns într-o garsonieră din Lugoj

Criminalul din Măciuca, încarcerat după 12 ore de căutări

Mai multe pentru tine:
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cele trei zodii care trag lozul câștigător începând cu 15 decembrie. Vor triumfa pe toate planurile, niciodată nu au avut așa noroc
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”