Prefectul din Suceava cere ONG-urilor să strângă bani pentru sinistrați, nu alimente sau apă: „Mai facem o inundație câtă apă avem”

0
Publicat:

Prefectul Traian Andronachi le transmite ONG-urilor să-și concentreze eforturile pe strângerea de fonduri pentru reconstrucția locuințelor din Broșteni

Prefectul din Suceava cere ONG-urilor să strângă bani pentru localnici FOTO: Arhivă

Prefectul județului Suceava, Traian Andronachi, a declarat joi, într-o conferință de presă, că localnicii din zonele afectate de inundații nu mai au nevoie de alimente sau apă, pentru că necesarul a fost deja acoperit cu sprijinul autorităților centrale și locale. 

Oamenii n-au nevoie de apă pentru că ne-am descurcat. Nu au nevoie mai departe de alimente pentru că am primit 75 de tone exact de la Guvernul României. Oamenii nu mai au nevoie de utilaje pentru că aici suntem oameni uniţi. Avem în momentul de faţă peste 200 de utilaje care sunt în teren. Nu avem nevoie nici de motorină. Guvernul României a aprobat o cantitate impresionantă de 60 de tone şi nu a tăiat nici un litru. Şi toate astea prin eforturile domnului preşedinte Şoldan”, a precizat Andronachi, potrivit News.ro. 

În schimb, el subliniază că este nevoie de bani, care să permită oamenilor afectați de viituri să-și reconstruiască locuințele și să-și continue viața. „Avem nevoie de bani. Oamenii ăştia de aici au nevoie de bani pentru a-şi reface viaţa şi pentru a-şi reconstrui locuinţele”, a punctat prefectul.

Solicitare de sprijin guvernamental: 78 de milioane de euro

Andronachi a anunțat că autoritățile din județ vor trimite vineri dimineață o solicitare oficială de sprijin financiar către Guvern, prin intermediul președintelui Consiliului Județean Suceava.

„Pe masa guvernului, mâine dimineaţă, va ajunge solicitarea din partea noastră, prin preşedintele Consiliului Judeţean. Deocamdată a fost prezentată presei. Vorbim de 687 de locuinţe care au fost afectate, iar acest lucru necesită o evaluare laborioasă”, a explicat prefectul.

Potrivit acestuia, valoarea estimată a pagubelor este de aproximativ 78 de milioane de euro, sumă care nu include costurile pentru refacerea rețelei de apă și canalizare. „Tot ceea ce a avut judeţul Suceava a pus în teren la dispoziţia acestor oameni”, a completat el.

Mesaj pentru ONG-uri: „Nu mai strângeți produse”

Prefectul a avut și un mesaj tranșant pentru organizațiile non-guvernamentale care intenționează să mai aducă ajutoare în județ.

„Nu mai strângeţi produse. Nu e nevoie de mâncare, nu e nevoie de apă. Avem în momentul de faţă apă, dacă îmi permiteţi să fac şi o glumă, mai facem o inundaţie câtă apă avem. Avem nevoie de a restarta economia locală prin fondurile pe care le aşteptăm în principal de la guvern”, a spus Traian Andronachi.

Prefectul a lăudat mobilizarea autorităților locale și a apreciat colaborarea dintre instituțiile publice implicate în gestionarea crizei.

Mai multe pentru tine:
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026