Slobozia: Nicolae Rotaru, vocea de aur a folclorului din Bărăgan

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ialomiţeanul este cel mai cunoscut interpret de muzică populară din Bărăgan, câştigator al prestigiosului concurs „Floarea din grădină“.

Născut într-o familie numeroasă, în comuna ialomiţeană Dor Mărunt, Nicolae Rotaru îşi aduce aminte că primul contact cu muzica populară l-a avut la nunţile din sat, când, copil fiind, fugea de acasă şi se refugia, cu orele, lângă taraful de lăutari.

Coleg cu Dudu Georgescu

„Nu era nuntă să nu stau lângă lăutari, le sorbeam din ochi acordurile. Pe vremea când eram copil, nunţile ţineau trei zile. Îmi aduc aminte că la noi  în sat veniseră nişte ţigani care făceau cărămidă. După fiecare zi de muncă, luau instrumentele şi cântau pe prispa casei. Eram nelipsit din curtea lor“, îşi aduce aminte artistul.

Primul contact cu scena a fost la şcoală, când a câştigat şi premiul de interpretare la un concurs regional. În 1966, a plecat la Bucureşti, la grupul Şcolar de Arte şi Meserii, unde a fost coleg cu multe personalităţi din aria muzicală şi nu numai.

„La şcoala profesională de la Bucureşti eram coleg cu marele fotbalist Dudu Georgescu. Îmi aduc aminte că într-o toamnă l-am adus la mine, la ţară, să mă ajute la culesul viei. A stat la mine o săptămână“ spune melancolic Nicolae Rotaru.

Floarea din grădină

În timpul liber, a urmat cursuri de muzică sub directa îndrumare a marelui orchestrator Ion Văduva. Debutul pe scena bucureşteană a avut loc în 1966, la Ziua Recoltei, care s-a ţinut în spatele Halei Obor, în faţa a  sute de spectatori.

Deşi apăruse în nenumărate emisiuni radio şi tv, rampa de lansare a lui Nicolae Rotaru a reprezentat-o concursul naţional „Floarea din grădină“, concurs pe care l-a cîştigat în 1977. Soţia sa, Maria Butnaru, o cunoscută interpretă de muzică populară ale acelor vremuri, a reuşit şi ea să câştige trofeul doi ani de zile mai târziu, în 1979.

„Ne-am cunoscut în cadrul ansamblului ITB din Bucureşti, unde eram amândoi solişti vocali. A fost dragoste la prima vedere, şase luni mai târziu ne-am căsătorit. Datorită ei m-am înscris la concursul Floarea din Grădină“, îşi aminteşte marele rapsod.

Citiţi mai multe în ediţia de astăzi a cotidianului „Adevărul de Seară“ Slobozia!

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită