Cea mai mare fabrică de cărămidă din Bărăgan, paradis pentru hoţii de fier vechi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Fabrica de cărămidă din Ţăndărei este astăzi o ruină FOTO: M.S.

Ultimele rămăşiţe ale industriei din Bărăgan au fost transformate în paradis al hoţilor de fier vechi. Se întâmplă la Ţăndărei, acolo unde funcţiona în trecut cea mai mare fabrică de cărămidă din judeţul Ialomiţa. Pe masa de lucru a Poliţiei se află în lucru zeci de reclamaţii de furt de material feros.

O ruină...

Valul privatizărilor post revoluţionare au cuprins şi Fabrica de Cărămidă de la Ţăndărei. Până în anul 1989, unitatea era una dintre cele mai mari exportatoare de materiale de construcţii din întreg Bărăganul.

Societatea a fost preluată de către firma bucureşteană SC Soceram SRL, aceeaşi care a preluat şi fabrica cu producţie similară din Urziceni.

În anul 2000, SC Soceram SRL închirează platforma industrială, cu tot cu utilaje de producţie,societăţii SC Ceram Material Construct SRL din Ţăndărei, firmă administrată de Constantin Lupu.

După 11 ani, mai exact în luna noiembrie anului 2011, societatea lui Constantin Lupu renunţă la contractul de închiriere şi-şi declară insolvenţa. Datoria acumulată la bugetul consolidat al statului este de peste 8 milionae de lei.

Odată sistată linia de producţie, fabrica a intrat în conservare. Administratorii au reuşit să vândă la fier vechi utilajele grele, iar restul au fost lăsate de izbelişte.

Astăzi, fosta fabrică a devenit un adevărat paradis al hoţilor de fier vechi. Zeci de dosare privind furtul calificat se află pe masa de lucru a poliţiştilor.

Mai mult, oamenii legii organizează frecvent, în curtea fostei fabrici, filaje, însă hoţilor prinşi în fapt le sînt împărţite doar amenzi contravenţionale. După ce scapă de, revin în paradisul fierului vechi din Ţăndărei...

Hoţii au furat tot ce le-a stat la îndemână. Porţi de fier, bare de metal, comonente ale celor câteva utilaje paraginite care bântuie prin curtea unităţii.

„Suntem săraci şi nu avem ce mânca, tocmai de aceea venim să furăm aici. Am primit amendă, însă decât să murim de foame în casă preferăm să furăm„ motivează Marin, unul dintre hoţii prinşi la furat de oamenii legii.

Mai multe pentru tine:
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța