VIDEO O tânără s-a aruncat în apele râului Olt. Cine a salvat-o

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Femeia a rezistat în apele râului până la sosirea echipajelor de prim-ajutor

O femeie în vârstă de 17 ani a încercat, luni, 11 februarie 2019, să-şi pună capăt zilelor, aruncându-se în apele râului Olt, în zona unei hidrocentrale.

Femeia, care este şi mamă, a plecat de acasă cu gânduri negre, pe care le-ar fi împărtăşit chiar angajaţilor hidrocentralei de pe râul Olt, din localitatea Strejeşti, judeţul Olt. A rătăcit o vreme în zona barajului, după care angajaţii hidrocentralei nu au mai văzut-o. Împacientaţi, au căutată-o şi au zărit-o în apele râului. I-au aruncat un colac de salvare, de care femeia s-a folosit până la sosirea echipajelor de prim ajutor.

„Pompierii Detaşamentului Slatina, cu o autospecială complexă pentru intervenţie şi descarcerare, un echipaj SMURD , o autospecială pentru primă intervenţie, o autospecială pentru transport scafandri la locul intervenţiei şi două bărci pneumatice , au intervenit la barajul Strejeşti, pentru salvarea unei minore din râul Olt.

La faţa locului s-a deplasat şi un echipaj cu medic de la Serviciul de Ambulanţă Olt. Minora, în vârstă de 17 ani, din localitatea Strejeşti, a fost găsită în zona ecluzelor, conştientă, ţinută la suprafaţa apei de un colac de salvare aruncat de angajaţii Hidroelectrica. Pompierii au acţionat cu o barcă pneumatică şi au adus-o pe femeie la mal“, a informat purtătorul de cuvânt al ISU Olt, Alin Băsăşteanu.

Motivul care a făcut-o pe tânără să ia decizia radicală ar fi faptul că partenerul său de viaţă a părăsit-o, lăsând-o acasă cu doi copii.

Mai multe pentru tine:
Momentul fenomenal în care Ianis Hagi salvează echipa Națională a României
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
Liceele din Slatina, dotate cu defibrilatoare. „Spune ce să faci, când să faci, cum să faci. Important este să aveți curaj”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Eduard, băiețelul care a unit un oraș întreg. „Am stat patru ore cu sute de oameni la Centrul de Transfuzie, să donăm sânge”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa