UPDATE Slătinenii, aşteptaţi la urne pentru a-şi alege iar primarul

0
Publicat:
Ultima actualizare:
În două localităţi din judeţul Olt, la Slatina şi Vitomireşti, se desfăşoară astăzi alegeri pentru desemnarea unui nou primar

La mai puţin de opt luni, locuitorii din Slatina sunt chemaţi la urne pentru a-şi alege un nou primar. Scrutinul are loc după ce fostul edil, Darius Vâlcov, deşi se afla la al treila mandat consecutiv, a preferat să îl abandoneze pentru un fotoliu mai călduţ de senator, în urma alegerilor de la începutul lunii decembrie a anului trecut. Nouă candidaţi îşi dispută acum funcţia de edil al capitalei judeţului Olt.

UPDATE ora 17.00 -- Prezenţa la vot în municipiul Slatina, potrivit estimărilor partidelor politice, era de 38 %. De asemenea, în cealaltă localitate din judeţ unde, astăzi, au loc alegeri, respectiv în comuna Vitomireşti, prezenţa la urne la aceeaşi oră 17.00 era de 53 %. Secţiile de vot se vor închide la orele 21.00. După această oră vom putea face publice primele rezultate estimative în urma procesului de vot de astăzi.

UPDATE ora 13.00  --  Prezenţa la vot în municipiul Slatina, potrivit primelor estimări de la orele 13.00, era de 18 %. Nu au fost semnalate probleme deosebite în derularea procesului de vot până la ora menţionată.

Municipalitatea cheltuieşte din bugetul local suma de 2,8 miliarde lei vechi (280.000 lei, n.a.) pentru organizarea alegerilor parţile de astăzi, ce vizează ocuparea funcţiei de edil al urbei. Pe listele electorale permanente sunt înscrise un număr de 72.721 de persoane din totalul de 76.736 locuitori, sens în care s-au tipărit 79.500 de buletine de vot. La Slatina a rămâs acelaşi număr de secţii de vot ca la precedentele alegeri: 48.

Lista candidaţilor care îşi doresc fotoliul de primar al municipiului Slatina îi cuprinde pe următorii: Minel Prina (PSD/USL) - fost city-manager al urbei, ex-viceprimar şi actual primar interimar de la jumătatea lunii decembrie 2012; Ana Anghel – Partidul Democrat liberal (PDL), Radu Orzaţă – Partidul Poporului Dan Diaconescu (PPDD), Marin Bobeş – independent, Gheorghe Stoica - Partidul Poporului Legea Cojocaru (PPLC), Viorel Nicolae Oprănescu (Partidul Alianţa Socialistă), Ion Muraru Tabacu - Partidul Ecologist Român (PER), Aurel Bobei - Partidul Forţa Civică (FC), Angel Delano Chirimbu Partidul România Mare (PRM).

Reamintim că alegerile au loc în urma gestului fostului primar, Darius Vâlcov, de a abandona funcţia câştigată a treia oară consecutiv - anul trecut, pentru un fotoliu de senator, obţinut şi el tot în urma unor alegeri, respectiv cele de la începutul lunii decembrie anul trecut.

Alegeri şi la Vitomireşti

Astăzi însă au loc alegeri şi în comuna Vitomireşti, după ce fostul primar, Constantin Rotea, a decedat la finele anului trecut. Costul organizării alegerilor din această localitate a fost estimat la 45.000 de lei., din care numai indemnizaţiile se ridică la 37.000 lei.

În această localitate sunt aşteptaţi la voteze 1.774 de persoane, sens în care s-au tipărit 2.000 de buletine de vot.
 

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor