Slatina: Bercea Mondial, şofer de top
0Poliţiştii olteni au întocmit un top al celor mai sancţionaţi şoferi din judeţul Olt. Printre şoferii certaţi cu legea se află şi Bercea Mondialul.
Acest clasament a avut scopul de a le arăta tuturor şoferilor olteni la ce pericole se expun atât ei cât şi participanţii la trafic, dacă nu respectă regulile de circulaţie. Campionul absolut al acestui top este Mircea B. de 23 de ani din Slatina care are nu mai puţin de 33 de sancţiuni în perioada 2007-2010,. „La toate sancţiunile care au atras suspendarea permisului, acesta a contestat măsurile luate de poliţişti, necâştigând niciuna”, ne-a declarat comisar Cristian Rădoi din cadrul Serviciului Rutier Olt. Pe locul doi în topul şoferilor certaţi cu legea se află Adrian Daniel M. De 35 de ani din Slatina care în perioada 2003-2008 a avut permisul reţinut de şase ori, având două dosare penale şi fiind sancţionat de patru ori de poliţişti pentru consum de băuturi alcoolice. Ultima sancţiune a fost în 2009 când a fost depistat că a depăşit viteza legală cu 20 de kilometri la oră.
„În ce top sunt eu pe locul trei?”
Vedeta acestui clasament întocmit de poliţiştii olteni este cunoscutul interlop Sandu Anghel, zis şi Bercea Mondialul. Acesta ocupă locul trei al acestui clasament. Bercea a avut permisul reţinut de trei ori, având în total 13 sancţiuni date de poliţişti pentru depăşirea vitezei legale, nepurtarea centurii şi neprezentarea documentelor. Contactat telefonic de reporterul Adevărul de Seară Bercea Mondialul s-a arătat surprins că se află pe locul trei, dar când a aflat despre ce top este vorba a găsit repede scuza. „În ce top sunt eu pe locul trei? Eu trebuie să ajung la şedinţe şi se mai întâmplă să mai depăşesc viteza legală”, a motivat Bercea Mondialul.
Alţi şoferi în top
Locurile patru şi cinci sunt ocupate de Voicu R. de 51 de ani din Slatina care a adunat 16 sancţiuni din 2007 până în prezent, respectiv Marius Florentin M. din Caracal, vitezomanul judeţului cu peste 10 sancţiuni pentru depăşirea vitezei legale. Acesta nu a respectat regimul de viteză depăşind în repetate rânduri viteza legală cu peste 50 de kilometri la oră.