VIDEO - Spectacol de teatru la zeci de metri înălţime, pe faţadele a două hoteluri vecine, la Sibiu (FOTO)

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Peste o mie de persoane au umplut aseară Piaţa Unirii din centrul Sibiului pentru a asista la spectacolul "Vertical", al companiei Xtrem.

CITEŞTE ŞI:

Teatru în cordelină, pe acoperişurile a două hoteluri, la Festivalul de la Sibiu

Semafoare inteligente în cea mai aglomerată intersecţie din Sibiu

Cele mai tari evenimente ale zilei în Festivalul de Teatru de la Sibiu

Deşi sibienii au avut de unde alege în perioada acesta, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu desfăşurând-se în ultimele şapte zile aproape 300 de evenimente, teatru, spectacole şi concerte, reprezentaţia celor de la Xtrem a fost foarte aşteptată. Zeci de oameni s-au adunat să vadă numai repetiţiile pentru spectacol.



O jumătate de oră înainte

Oamenii au început să ajungă în Piaţa Unirii cu aproape o jumătate de oră înainte de spectacol. Ceea ce a atras cel mai mult a fost faptul că sportivii - artişti din cadrul trupei propuneau un spectacol care să îmbine muzica cu elemente de acrobaţie realizate la zeci de metri înălţime, chiar pe faţadele a două hoteluri aflate faţă în faţă.

Corpurile paralele cu solul



"Sfidând gravitaţia, acrobaţii dansează la înălţime. Corpurile lor devin paralele cu solul, în vreme ce picioarele se sprijină pe scena improvizată. Trupa îmbină dansul cu acrobaţia şi gimnastica, folosind elemente preluate din sportul extrem. Coregrafia conţine elemente de acrobaţie cu grad mare de dificultate la sol. De această dată, acrobaţiile se desfăşoară la metri deasupra pământului. Faţada clădirii şi corpurile acrobaţilor sunt, în acelaşi timp, ecran de proiecţie pentru o animaţie care susţine spectacolul. Totul are ritm. Muzica întregeşte spectacolul, atât în plan imagistic, cât şi coregrafic", explică Dorel Moiş, regizorul şi coregraful trupei.

VIDEO: DAN CLAUDIU BUZDUGAN

Profesionişti

Constantin Chiriac, directorul Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu, a declarat în conferinţa de presă de deschidere a festivalului că Xtrem este prima trupă românească de spectacole de stradă cu adevărat profesionistă. "Spectacolul nostru nu durează foarte mult, doar 15 - 20 de minute, dar sunt minute foarte intense, se întâmplă foarte multe lucruri în acest timp", mai spune Dorel Moiş.

Pentru ultimele noutăţi din Sibiu, click pe poza de mai jos:

Mai multe pentru tine:
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Felicitarea regală a anului: Familia Princiară din Monaco strălucește în atmosfera de Crăciun
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Horoscop marți, 9 decembrie. Racii au discuții aprinse în cuplu, iar Peștii vor să fie remarcați la locul de muncă
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat