Saşii medieşeni se întorc acasă, în 2011

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primarul municipiului Mediaş a participat la cea de a-XI-a ediţie a „Întâlnirii saşilor medieşeni de pretutindeni“, eveniment ce s-a desfăşurat în Dinkelsbuhl, în perioada 18 -20 iunie.

CITIŢI ŞI:

Sistem de containere subterane pentru deşeuri în premieră în România, la Mediaş

Parcare inteligentă în zona istorică a Mediaşului


La această manifestare au participat peste 1200 de medişeni care locuiesc în diferite colţuri ale lumii.  „Este o tradiţie ca primarul municipiului de pe Târnava Mare să ia parte la acest eveniment care reprezintă o sărbătoare a medieşenilor care trăiesc departe de tărâmurile natale. Mă bucur că anul viitor, pentru a patra oară, Mediaşul va fi gazda acestei manifestări şi astfel mulţi dintre concetăţenii noştri se vor reîntoarce cel puţin pentru câteva zile în municipiul nostru. În 2011 sărbătoare se va derula în perioada 17 -19 iunie, când sunt aşteptaţi în municipiul nostru peste 600 de medieşeni care locuiesc departe de ţară“ a declarat primarul Teodor Neamţu.

Mediaşul a fost reprezentat la această întâlnirea şi de către consilierii locali Werner Muller şi Pintican Juga Brigitte Ursula, precum şi de episcopul vicar Reinhart Guib.

Pentru ultimele noutăţi din Sibiu, click pe poza de mai jos:

Mai multe pentru tine:
Ce culoare îți poartă noroc? Află răspunsul după luna în care te-ai născut
CTP avertizează asupra unui pericol imens: „Există riscul ca, peste o lună, România să aibă graniță directă cu Rusia”
Calendar 19 august: 1991 - Puciul de la Moscova: Mihail Gorbaciov a fost arestat la domiciliu, în Crimeea
"Dați-ne bârfe regale sau un divorț sau nu primiți nimic!" Harry și Meghan, puși la colț în înțelegerea cu Netflix
Jamila, mărturisiri emoționante despre familia soțului ei marocan: „Vă doresc din suflet și vouă să puteți face la fel”
Renumit pilot de raliuri din România, mort într-un stupid accident petrecut în timpul unei etape oficiale. „Nu a avut nicio șansă”
Cea mai mare gară din lume a fost inaugurată. Terminalul său impresionant acoperă o suprafață echivalentă cu 170 de terenuri de fotbal
Cât a plătit Mădălin Ionescu pentru o masă de 4 persoane în Grecia. Ce surpriză i-au făcut grecii fiului său în restaurant: „O țară care a fost în faliment, dar azi prosperă”
Recomandarea neurologilor: fructul pe care toate persoanele peste 50 de ani ar trebui să-l consume
Situație halucinantă în Râșnov. Un bărbat condamnat pentru tentativă de viol a ucis cu cruzime un animal, sub privirile înspăimântate ale copiilor. În lipsa Poliției, micuții l-au închis pe individ în ghenă: „Sunt marcați pe viață pentru ceea ce au văzut”
17 ani fără Ilarion Ciobanu. A murit demn, măcinat de o boală cruntă: „A refuzat banii”. Fiul îi seamănă leit și e tot actor