Jucării şi meşteşuguri tradiţionale în Parcul Tineretului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Complexul Naţional Muzeal ASTRA organizează, în perioada 28 - 29 mai 2011, cea de a patra ediţie a Târgului Naţional de Jucării. Evenimentul se va desfăşura în Parcul Tineretului din Sibiu, între orele 11.00 – 19.00. Iată, că s-au făcut patru ani de când C.N.M. ASTRA, prin acest Târg Naţional de Jucării, iese "în afara graniţelor sale" şi încearcă să aducă "Muzeul" mai aproape de copii.

CITIŢI ŞI:

Petrecere Ziua Copilului cu Gabi Szabo şi Diana Oprea la Arenele de Joacă

Zece zile până la deschiderea Sibiu BookFest

Sibiul este gazdă pentru Red Bull Manny Mania

Târgul este conceput ca un eveniment complex, cu numeroase momente interactive, cu ateliere educaţionale coordonate de specialiştii C.N.M. ASTRA, dar şi de meşterii populari invitaţi care, pe lângă obişnuitele standuri de prezentare, îşi vor demonstra măiestria, străduindu-se să-i înveţe pe cei prezenţi câteva din tainele unor meşteşuguri care merită din plin să fie duse mai departe.

Vor fi organizate ateliere de olărit, de realizare şi decorare de jucării din lemn, de pictură de icoane pe sticlă, de confecţionare de păpuşi pe deget şi altele. Domnul Louis Guermond va fi din nou alături de Muzeul ASTRA, organizând mai multe ateliere de iniţiere în arta fotografiei. Muzeul ASTRA propune, şi cu acest prilej, învăţarea meşteşugurilor prin intermediul jocului, descoperirea tradiţiilor româneşti prin metode accesibile tuturor. Târgul naţional de jucării sărbătoreşte copiii, a căror zi se apropie, aducând, în oraşul modern, o parte din atmosfera satului românesc de altădată.


Eveniment atractiv pentru copii
Elevi de la mai multe şcoli din judeţ îi vor bucura pe cei de o vârstă cu ei, dar şi pe cei veniţi să-i însoţească, cu numeroase momente artistice. Ca de fiecare dată, standurile de jucării tradiţionale vor fascina privirile micuţilor, care, cu siguranţă, nu vor pleca acasă cu mâna goală. Târgul Naţional de Jucării este un prilej ideal de redescoperire a copilăriei, de retrăire a unor momente de graţie cunoscute, rând pe rând, de fiecare generaţie în parte, de refugiu într-o lume a frumosului şi a jocului.

Complexul Naţional Muzeal ASTRA promovează, şi în acest an, alături de sibieni şi de turiştii aflaţi în trecere prin oraşul nostru, valorile autentice ale tradiţiei.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe sibiu@adevarul.ro!

Click pe imaginea de mai jos pentru ultimele noutăţi de la Sibiu:

Mai multe pentru tine:
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Tragedia ascunsă de la Castelul Corvinilor. Mesajul sfâșietor lăsat în piatră pe limbă de moarte. Blestem sau legendă?
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Kate Middleton și Prințul William, apariție fabuloasă în plin scandal! Au fost superbi la Premiile BAFTA 2026
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul