Un sătmărean a fost prins în oraş cu maşina burduşită de ţigări
0100.000 de lei a primit amendă sătmăreanul Ioan Remus P., de 32 de ani, pentru cele 5.500 pachete de ţigări pe care le transporta cu maşina personală şi pentru care nu a putut prezenta poliţiştilor de frontieră nici un document de provenienţă.
Sătmăreanul a fost oprit pentru control în jurul orei 12.00 în zona Pieţei Someş. Mai multe baxuri cu ţigări de provenienţă ucraineană au descoperit poliţiştii de frontieră sătmăreni în maşina pe care o conducea în zona Pieţei Someş. Ioan Remus P., în vârstă de 32 de ani nu avea documente justificative de provenienţă a mărfii. El a fost invitat la sediul IJPF Satu Mare pentru clarificarea situaţiei. Totodată, comisarii Gărzii Financiare au fost chemaţi la faţa locului.
La inventarierea bunurilor aflate în cutii poliţiştii au descoperit 5.500 pachete de ţigări Viceroy şi Jin Ling cu timbru fiscal ucrainean, în valoare de aproximativ 5.500 euro.
Ţigările au fost ridicate în vederea confiscării de către comisarii Gărzii Financiare care i-au şi aplicat şoferului o amendă în valoare de 100.000 RON.