Chinezii, aşteptaţi să salveze Reşiţa. Camera de Comerţ România-China a deschis o filială în Caraş-Severin

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Chinezii se arată interesaţi de Caraş-Severin şi speră să găsească oportunităţi să dezvolte afaceri în această parte a României.

Joi, 22 septembrie, s-a deschis la Reşiţa o filială a Camerei de Comerţ România-China, care va fi condusă de către omul de afaceri Gheorghe Filipescu. La eveniment a participat şi un grup de afacerişti chinezi.

Chinezii au pus ochii în Caraş Severin pe vechile uzine, dar sunt interesaţi şi de turism, însă nu au făcut nicio referire concretă despre o viitoare investiţie. Florea Voinea, vicepreşedinte al Camerei de Comerţ România-China a vorbit la superlativ despre economia Chinei şi a declarat că vede în oamenii de afaceri chinezi parteneri reali pentru a revigora industria din Reşiţa.  

“Pentru ei, tot ce înseamnă economie este important. În clipa în care s-au convins că e de câştigat, investesc. Încercăm să înfiinţăm aceste sucursale judeţene care să colaboreze direct cu colaboratorii chinezi. Să ştiţi că sunt foarte mulţi care vor să investească şi doar opreliştile puse de noi i-au împiedicat”, a declarat Voinea.

Delegaţia oamenilor de afaceri din China s-a întâlnit şi cu preşedintele Consiliului Judeţean din Caraş-Severin.  „Aş vrea să vă urez, în avans, la mulţi ani, pentru că la 1 octombrie este ziua Chinei, să vă mulţumesc pentru faptul că sunteţi prezenţi astăzi în judeţul Caraş-Severin, că se înfiinţează în judeţul nostru o filială a Camerei de Comerţ Româno-Chineză”, a spus Silviu Hurduzeu, preşedintele Consiliului Judeţean Caraş-Severin, care i-a pus la curent pe chinezi cu oprtunităţiile de afaceri din Caraş Severin.

În 2011, un grup de afaceri din China fost interesat de preluarea minelor de la Moldova Nouă, însă investiţia nu s-a concretizat.

Mai multe pentru tine:
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”