CET Govora îşi modernizează instalaţiile şi scapă de poluare cu 60 de milioane de euro

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Colosul energetic trebuie să îndeplinească standardele UE în materie de poluare. Contractul de finanţare a fost semnat la Bucureşti de către autorităţile locale din Vâlcea şi ministrul Mediului şi Pădurilor. Sistemul de termoficare va fi reabilitate până în 2028.

Unul din cele mai mari şi importante contracte de finanţare din Vâlcea a fost semnat zilele trecute la Bucureşti, la sediul Ministerului Mediului şi Pădurilor. „Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul Municipiului Râmnicu Vâlcea pentru perioada 2009 - 2028 în scopul conformării la legislaţia de mediu şi creşterii eficienţei energetice" are o perioadă de implementare de 29 de luni, are o valoare totală de 59.332.500 Euro fără TVA, din care 29.666.250 Euro finanţare nerambursabilă din Fondul European de Coeziune al Uniunii Europene. Proiectul constă în investiţii privind reabilitarea sistemului de încălzire din municipiul Râmnicu Vâlcea în vederea reducerii poluării aerului şi a îmbunătăţirii eficienţei energetice.

Aproape 30.000 de apartamente vor beneficia de servicii mai bune

„Ţinta proiectului o reprezintă populaţia municipiului Râmnicu Vâlcea căreia i se adresează serviciile de termoficare urbană oferite de CET Govora. În prezent, consumatorii finali, beneficiari ai serviciului de alimentare centralizată cu căldură din municipiul Râmnicu Vâlcea sunt: 29.791 de apartamente din cele 33.376 de apartamente construite în municipiul Râmnicu Vâlcea, reprezentând 595 de blocuri, 1890 de scări de bloc, toate organizate în 656 Asociaţii de Proprietari. CET Govora furnizează agent termic către 111 locuinţe individuale (case). De asemenea, sunt alimentate de la reţeaua de termoficare foarte multe instituţii şi agenţi economici. Fără acest proiect exista riscul major de a închide CET Govora", a declarat Ion Cîlea, preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea.

Reducerea noxelor, prioritatea numărul 1

„Retehnologizarea instalaţiilor de termoficare urbană din CET Govora, în vederea conformării la cerinţele de mediu", este unul extrem de important, întrucât instalaţiile existente emit concentraţii ridicate de gaze cu efect de seră, precum dioxid de carbon şi metan, iar conform standardelor de mediu asumate de România această problemă trebuie rezolvată, spun autorităţile locale din Râmnicu Vâlcea. Pentru a respecta standardele internaţionale de mediu retehnologizarea presupune şi montarea de instalaţii de desulfurare pentru a atinge ţinta de reducere a emisiilor de dioxid de sulf. "Este un proiect important pentru noi ca administraţie locală, CET Govora fiind furnizorul de energie termică către locuitorii municipiului şi ne interesează ca societatea să fie funcţională şi în anii care vin",afirmă şi primarul Râmnicului, Romeo Rădulescu.


Unitate monitorizată

Directorul general al societăţii CET Govora, Mihai Bălan, a declarat că principala ţintă a proiectului o reprezintă rezolvarea problemelor de mediu. „CET-ul este o unitate monitorizată din punct de vedere al mediului, o unitate poluantă care conform cerinţelor Uniunii Europene trebuie să îndeplinească mai multe criterii pentru a putea funcţiona după 2014. Reabilitarea electrofiltrelor este un obiect pe care-l vom face din surse proprii, la un grup deja a fost realizat şi s-a conformat. În momentul de faţă am organizat licitaţia pentru celelalte două cazane, electrofiltre, licitaţie care se va finaliza în septembrie, termenul de realizare al obiectivului fiind anul 2012. Din punct de vedere al emisiilor de pulberi practic la începutul anului viitor CET-ul se va conforma. Un al doilea obiectiv este emisia de dioxid de sulf, un obiectiv foarte important şi costisitor din punct de vedere al efortului investiţional. Practic, fără aceste fonduri ale proiectului, costul investiţiei fiind foarte mare de aproximativ 38 milioane de euro la un singur grup, ne-ar fi fost imposibil să finanţăm un astfel de obiectiv. Instalaţia de desulfurare reprezintă o altă componentă a acestui proiect, realizarea acesteia durează cel mai mult, 26 de luni", explică directorul CET-ului vâlcean.