Ce le aduce 2015 vâlcenilor: alegeri anticipate la Primăria Râmnicului şi Consiliul Judeţean

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Viceprimarul Ion Gigi Matei ar putea candida în 2015 pentru functia de primar al Ramnicului. Foto Adevarul

Cetăţenii cu drept de vot din judeţul Vâlcea vor fi chemaţi la urne în 2015, pentru a-şi alege un nou preşedinte la Consiliul Judeţean (CJ). De asemenea, locuitorii municipiului Râmnicu Vâlcea şi-ar putea alege un alt primar în acest an.

Alegerile anticipate pentru ocuparea funcţiilor de preşedinte al CJ, respectiv primar al Râmnicului, vor fi organizate cel mai probabil în primăvara acestui an. 

Primăria Râmnicu Vâlcea este condusă în acest moment de viceprimarul Ion Gigi Matei (foto), cel care a fost desemnat prin votul consilierilor locali să exercite şi atribuţiile funcţiei de primar. Ion Gigi Matei a ajuns primar interimar în martie 2014, după ce fostul edil al Râmnicului, ex-liberalul Emilian Frâncu a fost condamnat de Curtea de Apel Bucureşti la patru închisoare cu executare pentru luare de mită. Emilian Frâncu a ajuns în atenţia DNA în 2013, după ce un arhitect din capitală l-a reclamat că i-a cerut mită 20 000 de euro. 

Alegeri anticipate şi la CJ Vâlcea după ce Ion Cîlea, cel care a condus instituţia timp de mai bine de şase ani, a decedat la începutul lunii decembrie 2014, în urma unei lungi suferinţe. Consiliul Judeţean este condus în acest moment de Gheorghe Păsat, ales preşedinte interimar înainte de Crăciun. 

Mai multe pentru tine:
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”