Poezia unui român, inclusă în ultimul volum al celebrei Isabel Allende

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Poezia Burne a lui Mihai Gane (dreapta) a fost inclusă în volum FOTO: Facebook/Miguel Gane

Celebra scriitoare chiliană Isabel Allende a decis să includă o poezie a unui român stabilit în Spania de mic. Originar din comuna argeşeană Lereşti, Mihai Gane este la ora actuală cel mai bine vândut poet din Spania.

„Sunt onorat să am poezia mea, BURNE, inclusă în noua carte a lui Isabel Allende. A fost o veste pe care am primit-o cu mare entuziasm şi recunoştinţă”, spune Mihai Gane.

Intitulată „Mujeres del alma mia” (n.red.-„Femeile sufletului meu”, în română a fost tradusă la Humanitas cu titlul „Ce vrem noi, femeile?”), cea mai recentă carte a lui Isabel Allende este un volum emoţionant despre relaţia sa cu feminismul şi condiţia de femeie, o pledoarie pentru viaţa care trebuie trăită, simţită şi savurată cu deplină intensitate.

Scriitoarea chiliană Isabel Allende este nepoata fostului preşedinte Salvador Allende, iar cărţile ei s-au vândut în milioane de exemplare în toată lumea. Allende, care scrie în stilul realismului magic, este considerată a fi una dintre primele scriitoare de mare succes din America Latină. Isabel Allende şi-a publicat primul roman, intitulat Casa Spiritelor, în 1982.

Originar din comuna argeşeană Lereşti şi stabilit în Spania cu familia de când avea 9 ani, Miguel (Mihai) Gane (27 de ani) este de câţiva ani mai bine vândut poet în Spania. Necunoscut în România, este probabil cel mai bine vândut poet român din lume la ora actuală. Mihai Gane a publicat până acum trei volume de poezii, în limba spaniolă, care au avut vânzări ameţitoare: peste 75.000 de exemplare, tiraje foarte mari pentru o carte, în general, şi unele aproape imposibile pentru volume de poezie.

Acum trei ani, Mihai Gane a fost nominalizat la prestigiosul Premiu Naţional de Poezie din Spania şi a fost la un pas de a câştiga premiul pentru cea mai bună carte de poezie a anului. A fost publicat şi în ţări din America Latină şi America de Sud, iar pe reţelele de socializare are peste 400.000 de urmăritori, aproape 150.000 de fani pe Instagram şi peste 30.000 pe Twitter.

Vă mai recomandăm şi:  

AVANPREMIERĂ „Ce vrem noi, femeile? Despre dragostea nerăbdătoare, viaţa lungă şi ursitoarele bune“ de Isabel Allende

Seară dedicată scriitoarei Isabel Allende, la Humanitas Cişmigiu

Mai multe pentru tine:
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Martorul care poate înclina balanța anchetei. Rolul neașteptat al fostei menajere în cazul morții Rodicăi Stănoiu
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!