Piteşti: Aseară, piteştenii au încins hora în Piaţa “Vasile Milea”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Piteştenii au putut asculta aseară muzică populară, artiştişti argeşeni urcând pe scena din Piaţa Vasile Milea. Timp de trei ore, chiotele şi voia bună au răsunat în tot centrul oraşului.

La ora 16.00 a început prima ediţie a Festivalului concurs de muzică populară veche “Sus pe Argeş la Izvoare”, care a avut loc la Cercul Militar. La Facultatea de Horticultură din cadrul Universităţii Piteşti a avut loc, în acelaşi timp, un simpozion ştiinţific cu tematică floricolă.

La ora 18.00 a început în Piaţa Vasile Milea spectacolul de folclor şi muzică etno. Pe scenă au urcat, pe rând, elevi ai Şcolii Populare de Artă din Piteşti, ai Liceului de Artă “Dinu Lipatti”, Tiberiu Hărăguş împreună cu Grupul P 620, interpreta de muzică popular Florina Dinu şi orchestra “Doina Argeşului”, care a susţinut un recital.

La ora 19.00 a avut loc festivitatea de premiere a participanţilor la cea de-a 33-a ediţie a Simfoniei Lalelelor.

Piteştenii aflaţi în centrul oraşului au încins repede o horă mare şi au petrecut până seara târziu la ora 21.30, când s-au mutat în Piaţa Primăriei pentru a urmări spectacolul de muzică şi lumini oferit de fântâna muzicală amplasată aici. Grătarele au sfârâit încontinuu, iar mici şi pastrama au fost stropiţi cu bere, în timp ce mirosul de grătar se răspândea printre standurile cu flori.

Programul manifestărilor din această seară:

Spectacol folcloric în Piaţa Vasile Milea:                                             

ora 19.00: Recital Ansamblul de copii ,, Zavaidoc “
ora 19.30: Recital ai elevilor Liceului de Arta Dinu Lipati Pitesti
ora 20.00 în recital : Ioana State, Carmen Iordache Cernea, Cristina Turcu Preda,
Grupul “ Zavaidoc “, Ansamblul “ Doruri Muscelene “
ora 21.00 Dansuri tradiţionale olandeze şi germane - Ansamblul Forumului German din Codlea ;
ora 21.00 ,,Nopţile Albe“ ale Piteştiului-Expoziţia dendro-floricolă “Simfonia Lalelelor “  şi Muzeul Judetean Argeş  vor  fi deschise între ora 21,00 şi ora 05,00 ;
ora 22.00 Foc de artificii
ora 22.30 Program al Fântânii Muzicale (Piaţa Primariei Municipiului Piteşti)   


Mai multe pentru tine:
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Premiul Nobel pentru Pace 2025 a fost câștigat de Maria Corina Machado, lidera opoziției venezuelene
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa