Portret/ Gheorghe Alexandrescu: colonelul florilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Adjunctul inspectorului şef al ISU Neamţ a transformat curtea Inspecţiei de Prevenire de pe strada Mihail Sadoveanu într-un rai al plantelor.

Dacă-l vezi îmbrăcat în uniformă, impozant şi serios, n-ai spune că florile care-ţi iau privirile din curtea Inspecţiei de Prevenire au fost aduse de colonelul Gheorghe Alexandrescu. „Am pasiunea aceasta din copilărie, de la mama mea. Am crescut la casă, unde aveam spaţiu suficient pentru grădină. Acum stau la bloc şi n-am putut să-mi transform apartamentul într-o seră. Acest loc îmi aminteşte de casa copilăriei“, povesteşte colonelul.


Oaza din curtea ISU


Pietreanul lucrează în sediul de pe strada Mihail Sadoveanu de cinci ani, timp în care a reuşit să transforme spaţiul într-un loc mirific, care atrage privirile tuturor trecătorilor. „Mai întâi ne-am ocupat de clădirea în sine, care arăta jalnic. Am refăcut toate birourile şi, la final, am adus o pată de culoare prin flori. Le-am cumpărat din banii mei şi m-au mai ajutat şi câţiva băieţi de aici. Acum avem peste 380 de ghivece. Le-am pus şi în sediu ca să schimbe aerul instituţiei“, spune Gheorghe Alexandrescu.


Adjunctul ISU ştie „năravul“ fiecărei flori: când înfloreşte fiecare, cât de rezistentă este sau când trebuie udată. Zilnic se ocupă de plante şi ştie locul fiecărui ghiveci. Când pleacă în concediu îşi sună subalternii şi le aminteşte că trebuie să îngrijească fiecare plantă în parte. „Fiecare portar din tură primeşte ghivecele pe inventar“, râde colonelul.Preferata sa este orhideea şi, de curând, şi-a înnoit colecţia cu câteva exemplare, însă regretă că nu are nicio magnolie.


Inspectorul anului 2008

Acum doi ani, pietreanul a primit diploma pentru merite deosebite pentru acţiuni de prevenire a situaţiilor de urgenţă şi a fost numit „Inspectorul anului 2008“.

întrebări şi răspunsuri

Dacă ar fi să daţi timpul înapoi, aţi alege o meserie în domeniul horticulturii?
Tot Academia de Pompieri aş urma. Aş merge pe acest drum. Ai multe satisfacţii în acest domeniu şi, după cum se poate observa, eu am reuşit să îmbin serviciul cu pasiunea, dar nu aş concepe să am o altă meserie.


În momentul în care vă veţi pensiona ce veţi face cu florile?
Dacă voi găsi la ISU pe cineva care să le iubească la fel de mult ca mine şi care să le îngrijească, le voi lăsa moştenire. Mi-aş dori să revin şi să văd că băieţii, pe care i-am crescut aici, menţin ceea ce am făcut eu. Dacă reuşesc chiar să mă depăşească au toată lauda şi respectul.

ce-i place
Pietreanul recunoaşte că, atunci când are puţin timp liber şi-şi ştie florile în siguranţă, se întoarce la vechea sa pasiune, fotbalul. „Am terminat Liceul de Fotbal din Bacău şi am făcut parte din echipa şcolii. Îmi place orice sport, dar atunci când am timp tot la un meci de fotbal mă duc“, povesteşte colonelul.

ce nu-i place
Vesel din fire şi optimist, adjunctul ISU spune că încearcă întotdeauna să se adapteze în funcţie de firea oricărui om, însă nu-i suportă pe cei vulgari sau recalcitranţi. Observă cu amărăciune că mulţi oameni devin arţăgoşi din cauză că au căzut în patima alcoolului.

profil
născut. 9 martie 1957, Piatra Neamţ.
studii. Studii post-universitare axate pe rezistenţa la foc a clădirilor şi instalaţiilor.
familie. Căsătorit, are doi copii.

Mai multe pentru tine:
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Scene greu de imaginat la înmormântarea contabilei din Sibiu. Ce a făcut fiica ei: „A jucat perfect rolul copilului îndurerat”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate