VIDEO Imagini incredibile cu doi hoţi filmaţi când furau bolidul unui om de afaceri: „Cât tupeu poţi să ai!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Bolidul unui om de afaceri din Oradea a fost furat în zorii zilei de luni chiar din curtea casei, furtul fiind surprins de camerele de supraveghere montate pe casă. Hoţii nu au fost încă prinşi, motiv pentru care proprietarul a cerut şi ajutorul internauţilor.

Autoturismul, un Audi aparţinând patronului unui service auto din Oradea, Ciprian Baba, a fost furat în zorii zilei de luni, între orele 4.00 şi 5.00.

Hoţii, doi la număr, au deschis poarta casei şi au luat maşina fără ca proprietarii locuinţei să audă ceva, camerele de supraveghere montate pe locuinţă înregistrând modul în care au acţionat. 

În imaginile fimate se observă cum, la un moment dat, pe stradă apare o maşină, iar apoi în autoturismul din curtea casei lui Baba se aprinde becul din interior. În maşină se vede o persoană îmbrăcată cu haine deschise la culoare şi capişonul tras pe cap care cotrobăie după care iese, uitându-se spre clădire şi, descoperind camera de supraveghere, lasă capul jos.

Apoi, bărbatul se îndreaptă spre dispozitivul care acţionează poarta automatizată şi, după ce îl manevrează câteva minute, uşa se deschide, iar de afară intră grăbit un alt bărbat. Acesta e îmbrăcat în haine închise la culoare şi se urcă la volan, în timp ce complicele se aşează pe scaunul din dreapta şoferului. 

Cei doi se fac apoi nevăzuţi cu maşina.

Proprietarul maşinii a descoperit dispariţia autoturismului în jurul orei 7.00, când a vrut să plece la lucru, moment în care a şi sunat la Poliţie.

"S-a făcut reclamaţie şi se fac cercetări pentru recuperarea pagubei şi prinderea autorilor. Ancheta este desfăşurată de poliţiştii Bioroului furturi de auto din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale", a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, comisarul şef Alina Fărcuţa. 

Între timp, soţia proprietarului autoturismului a postat în mediul online întregistrarea făcută de camerele de supraveghere cu mesajul "Cât tupeu poţi să ai!", dar şi un mesaj în care solicită ajutorul internauţilor pentru găsirea maşinii. 

"Cine a văzut-o sau poate oferi informaţii despre ea este rugat să sune la 0744.162.845 sau la 112", a scris Simona Baba.

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cum a ajuns Mara Bănică în scandalul momentului, care îl are în prim-plan pe dr. Cristian Andrei: „Susține că are probe legate de abuzul doctorului Cristian Andrei asupra mea”
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE