Turneul "Dansează cu mine" a iscat un război rece între CRBL şi şcolile orădene

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Organizatorii spun că s-au lovit de reacţii negative din partea trupelor locale de dans şi din partea directorilor din şcolile orădene. Vedeta a anulat cursurile de dans din Oradea, spre dezamăgirea adolescenţilor care aşteptau evenimentul.

CRBL şi Paprika Latino au demarat un turneu naţional prin care vedeta vrea să transmită pasiunea sa pentru Street Dance tuturor tinerilor.
Oradea era cea de a doua oprire din seria celor 40 de oraşe incluse în turneu. Spre dezamăgirea elevilor, însă, deplasarea a fost anulată. „Să iei lecţii de la CRBL este o adevărată şansă”, spune Anda Pop, elevă în clasa a XI-a la Liceul Pedagogic. „Iubesc dansul de mic copil şi îmi foarte rău că nu am putut profita de ocazie”, explică fata. „Nu există coleg pasionat de dans căruia să nu-i surâdă ideea”, susţine eleva. 

Respinşi de şcoli


„Motivul pentru care am renunţat sunt presiunile şcolilor locale de dans şi dezacordul profesorilor din învăţământ”, spune Eva Pavel, manager Paprika Latino. Pavel declară că, deşi Inspectoratul Şcolar a trimis comunicate în şcoli, profesorii au refuzat să promoveze evenimentul. „Nu înţelegem poziţia de forţă a profesorilor faţă acţiunea noastră. De ce e rău ca un copil, să înveţe reguli elementare de nutriţie, disciplină, artă şi dans”, spune CRBL.

Organizatorii mai susţin că s-au lovit de instructorii orădeni care s-ar teme de concurenţă. „Am vrut să împingem oamenii către şcolile de dans, să colaboram cu ele, nu să le furăm fanii şi clienţii”, susţine Pavel. Instructorii se arată însă indignaţi de acuze.

„Sunt foarte dezamăgit de ce aud. Elevii şcolii noastre fac dansuri latino şi clasice, de aceea nu sunt interesaţi de street dance. Dar m-am oferit să promovez turneul în emisiunea TV pe care o realizez”, spune Cristian Jurcuţ, instructor Feeling Dance.

 Vina e lipsa informaţiei

Şcolile de hip-hop susţin că au aflat din presă. „Pe noi nu ne-a contactat nimeni”, spune Hammer Gabriel, instructor Boombox. Acelaşi lucru spun reprezentanţii Casei Tineretului, Ars Nova şi Fearless, dar şi directori din învăţământ. „Nu am fost informaţi despre turneu. Nu ştiu despre ce este vorba”, declară directoarea Şcolii nr 16,  Adelina Iacob.

Mai multe pentru tine:
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews