Transporturile cu lemne, verificate de poliţiştii orădeni. Şoferi amendaţi şi lemne confiscate

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Actiune a politistilor oradeni

Acţiunea amplă a poliţiştilor din Oradea. Aceştia au acţionat pe raza de competenţă pentru a preveni şi combate delictele silvice şi pentru siguranţa traficuui rutier. Astfel, au fost verificate 109 autovehicule, din care nouă efectuau transport de material lemnos.

Pentru neregulile constatate în urma acţiunii poliţiştii bihoreni au aplicat 19 sancţiuni contravenţionale cu amenzi în valoare de 3.460 lei. Pe DN76, în localitatea Hidişelu de Jos a fost depistat un orădean care transporta cu o autoutilitară 3 metri cubi de material lemnos de esenţă "fag", fără documente de provenienţă. 

Cel în cauză a fost sancţionat contravenţional potrivit prevederilor Legii nr.171/2010 cu amendă în valoare de 2.000 lei, iar materialul lemnos a fost ridicat în vederea confiscări şi predat la Ocolul Silvic Oradea. De asemenea, duminică, la ora 04.00, poliţiştii Postului de Poliţie Copăcel au depistat în localitatea Poiana Tăşad, pe drumul judeţean 767/B, un tânăr de 21 de ani, din comuna Ceica şi un orădean de 24 de ani, în timp ce transportau cu două autoutilitare 10 metri steri de material lemnos fără documente justificative. Cei doi conducători auto au fost sancţionaţi contravenţional cu amendă în valoare de 2.000 lei fiecare, conform prevederilor Legii nr.171/2010, iar materialul lemnos a fost ridicat în vederea confiscării şi predat la Ocolul Silvic Oradea.

Totodată, poliţiştii Secţiei nr.10 de Poliţie Rurală Ştei au depistat pe D.N. 76, în localitatea Vaşcău, un tânăr de 19 ani, din comuna Criştioru de Jos, în timp ce transporta cu o autoutilitară 2 metri cubi de material lemos, de esenţă "fag", fără a deţine documente de provenienţă sau aviz de însoţire a materialului lemons. Materialul lemnos a fost confiscat şi depozitat la Ocolul Silvic Sudrigiu, iar cel în cauză a fost sancţionat contravenţional conform prevederilor Legii nr. 171/2010.

De asemenea, poliţiştii Secţiei nr.5 de Poliţie Rurală Oradea, împreună cu poliţiştii Postului de Poliţie Copăcel, au prins în flagrant trei localnici din Copăcel de 25, 27, respectiv 18 ani, faţă de care au întocmit acte premergătoare începerii urmăririi penale.

Cei în cauză sunt bănuiţi de poliţiştii bihoreni că în perioada 18 - 23 noiembrie a.c., ar fi tăiat ilegal şi ar fi sustras 47 de arbori dintr-o pădure proprietate privată de pe raza localităţii Copăcel. Poliţiştii au ridicat în vederea confiscării o drujbă folosită la tăierea ilegală a arborilor şi 10 metri steri de material lemnos, care a fost predat în custodie Ocolului Silvic Oradea.

Mai multe pentru tine:
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
De ce pielea capătă un miros specific după vârsta de 40 de ani, chiar dacă faci și 3 dușuri pe zi. Ce alimente trebuie să consumi?
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
O zodie trage lozul câștigător în martie 2026. Universul îi deschide toate ușile, după o perioadă lungă de încercări și lacrimi
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Boala necruțătoare care l-a răpus pe Eric Dane. Destinul actorului din „Grey’s Anatomy”, frânt la 53 de ani
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Înnebunită să facă sex cu oricine, oricând, fosta ducesă a produs daună totală monarhiei. Cât de ipocrită a fost!