Tragedie în Bihor. Fetiţă de 7 ani ucisă de o poartă de fotbal din curtea şcolii, căzută peste ea

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Localnicii au aprins o candelă în memoria fetiţei ucisă de poartăFOTO: Bihoreanul

O fetiţă de 7 ani a fost ucisă de o poartă de fotbal care a căzut peste ea în curtea şcolii primare din Crânceşti, judeţul Bihor. Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuş a început o anchetă pentru ucidere din culpă în acest caz.

Accidentul a avut loc miercuri după-masă, în jurul orei 18.45, în curtea Şcolii Primare din localitatea Crânceşti, comuna Dobreşti. 

Potrivit cotidianului Bihoreanul, fetiţa, care era elevă în clasa I chiar la şcoala respectivă, participa la un curs de dans care se ţine de ceva timp la căminul cultural din Crânceşti, într-un  imobil vecin. Livia Gego, directoarea Liceului Tehnologic Dobreşti, în subordinea căruia se află Şcoala primară din Crânceşti, spune că accidentul a avut loc în pauza cursului. 

„Am aflat şi eu azi despre acest curs, nu aveam cunoştinţă de el, se ţine la iniţiativa tinerilor din sat. A început aseară, la ora 18.00, au participat circa 30 de tineri şi copii, dar şi foarte mulţi părinţi. La 18.40, copiii au primit pauză, iar după circa 5 minute s-a întâmplat această tragedie", a declarat Gego, conform sursei citate.

Directoarea spune că porţile de fotbal au fost puse în curtea şcolii de către reprezentanţii Primăriei, la cererea sătenilor care nu aveau unde juca fotbal. „Noi nu folosim curtea şcolii, avem 10 elevi în această şcoală. Porţile au fost montate acolo de către reprezentanţii Primăriei Dobreşti, la cererea tinerilor din sat, ca să poată juca fotbal", a mai afirmat Gego.

Primarul comunei Dobreşti, Nicolae Neag, se disculpă. „E adevărat că angajaţii Primăriei au dus porţile acolo, în mai 2018, dar le-au lăsat culcate, în apropierea grupurilor sanitare, în ideea că poate cândva vor fi montate. Dar cine le-a pus sus, habar nu am", a declarat primarul, joi, 24 octombrie, pentru Bihoreanul. 

Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuş a început o anchetă pentru ucidere din culpă în acest caz. „În cauză a fost dispusă începerea urmăririi penale in rem sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă, prevăzute de articolul 192 aliniatul 1 Cod Penal, cercetările urmând a fi continuate în vederea clarificării împrejurărilor în care s-a produs decesul, sub supravegherea procurorului de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuş", se arată într-o informare a Parchetului.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu dezvăluie, în sfârșit, adevărul despre relația lor. Marius Calotă spune cine moștenește averea de milioane de euro VIDEO
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate