Spitalul Clinic de Urgențe Oradea internează doar pacienții grav bolnavi, din lipsă de bani

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Spitalul Clinic de Urgențe Oradea poate interna, începând cu săptămâna aceasta, doar 3.100 de pacienți, în condițiile în care capaciatea unității este de peste 4.300 de pacienți. Prin urmare, medicii preiau doar cazurile urgente, iar restul sunt programate pentru luna viitoare.

Bolnavii care au ajuns în această săptămâna la Spitalul Clinic de Urgențe din Oradea au fost trimiși acasă, dacă medicii au constatat că nu au afecțiuni grave. Asta deoarece, din lipsă de fonduri, medicii orădeni internează doar cazurile grave, care nu suportă amânare. Restul pacienților sunt programați pentru internare începând cu data de 1 iulie. "Normele metodologice date de legislația actuală spune că Spitalul Clinic de Urgențe poate contracta minimum 3.107 pacienți și maximum 3.576. Casa Națională de Asigurări ne-a aprobat minimum posibil. Asta în condițiile în care spitalul are o capacitate de cel puțin 4.000 de pacienți, iar în luna mai a avut internați peste 4.300 de pacienți", a declarat Carmen Pantiș, managerul Spitalului Clinic Județean Oradea. "Noua cifră ne-a fost comunicată în urmă cu cinci zile și se aplică inclusiv pe luna iunie", a adăugat managerul spitalului.

Bolnavii ar putea plăti internarea

Potrivit legislației, spitalul orădean va putea interna, în fiecare lună din acest an, cel mult 3.107 pacienți. Pacienții care vin să se interneze după ce toate locurile au fost deja ocupate au două soluții: fie plătesc internarea, fie revin luna următoare. "Preluăm doar pacienții care sunt grav bolnavi. Pe ceilalți îi programăm pentru prima săptămână din iulie", a precuzat Carmen Pantiș. Ea a precizat că legislația prevede ca managerul de spital să transmită Casei Județene de Asigurări de Sănătate, la sfârșitul fiecărei luni, lista cu bolnavii programați pentru internare pentru luna următoare.

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Bihor spun că aceste cifre nu sunt definitive, deocamdată. "Normele sunt cele care prevăd nişte calcule foarte precise. Referitor la numărul de cazuri care pot fi acceptate încă nu este definitivată partea de negociere şi de buget acordat spitalelor", a declarat pentru Realitatea TV Elena Moldovan, directorul adjunct CAS Bihor.

Mai multe pentru tine:
Facultățile de care mulți se feresc. Zeci de locuri la buget, neocupate: „Caută altceva”
„Am fost mare vagaboandă”. Replica cu care Stela Popescu a șocat înainte să moară! Ce făcea, de fapt, în tinerețe
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Patru zodii, noroc dublu în următoarele 24 de zile. Se deschide o etapă prosperă, Săgetătorii și Capricornii culeg cele mai multe roade și sunt printre cele mai favorizate zodii
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Cum a ajuns o tânără de 23 de ani să fie condamnată la închisoare pe viață în Dubai: „A făcut o greșeală foarte prostească”
„Chaplin m-a sedus când aveam 15 ani. Avea cereri revoltătoare”. Dacă ar fi trăit azi, era în închisoare
Serialul de pe Netflix care face senzație în întreaga lume. S-a lansat pe 29 august, dar a ajuns în top în 14 țări
Regele Felipe al Spaniei mai are o fiică secretă? „Se spunea că e blondă și că semăna cu el”
Ce a pățit o femeie care a lăsat căruțul de cumpărături în parcarea unui supermarket din Capitală. „Hai să ne civilizăm puțin!”