PORTRET Orădeanca Mirela Dana este pedagogul cu suflet de actor
0Iubitoare de artă şi de frumos, tânăra se pregăteşte pentru o carieră în pedagogie. În paralel ea cucereşte inimile spectatorilor de teatru din Oradea şi din ţară. Mirela a fost talentată şi energică de mică. Iniţial, părinţii au îndrumat-o spre gimanstică şi de la şapte la zece ani, fata şi-a modelat sufletul şi corpul prin sport.
„Am făcut gimanstică cu mare plăcere, chiar dacă nu m-am visat niciodată pe un podium. Preferatele mele erau exerciţiile la sol. Am renunţat la acest sport destul de devreme, din pricina unui accident la picior”, şi-a amintit Mirela.
Adevărata pasiune şi-a descoperit-o însă în clasa a VII-a, când a decis să urmeze cursuri de teatru. După primele cuvinte rostite pe scenă, au urmat cinci ani în care Mirela s-a dedicat artei teatrale şi a fost recompensată prin aplauze şi premii pentru interpretarea artistică. „Primul rol în care am fost distribuită a fost Păcală. Am fost un pic mirată să primesc un rol masculin, dar mi s-a părut interesant”, a spus tânăra. Dacă în primii ani spectacolele erau promovate în special în oraş, sau în judeţ, începând cu anul 2008, Mirela a avut ocazia de a intra în contact cu publicul din toată ţara.
„Alături de actorul Florin Silaghi, care s-a ocupat de noi, am realizat două spectacole importante, ambele premiate în Festivalul Naţional de Teatru Medieval de la Sighişoara”, a spus eleva. De altfel anul 2009 i-a adus Mirelei primul loc I câştigat la Sighişoara pentru interpretare artistică, talentul ei fiind recunoscut din peste 100 de tineri actori din toată România.
Alegeri de viitor
Chiar dacă pasiunea pentru teatru şi-a pus puternic amprenta pe viaţa ei, Mirela spune că nu va face o carieră din asta. „Din păcate este un vis care nu îmi aduce siguranţa zilei de mâine”, explică tânăra. În schimb Mirela va duce mai departe profesia de dascăl moştenită dn familie. „M-am înscris la Liceul Pedagogic din clasa I şi după absolvire vreau să urmez o facultate de Psiho-Pedagogie”, a spus Mirela. Ea a pucat deja să facă practică la clasele primare şi a intrat în contact cu cei mici ca voluntar la Tetrul de Stat. „Faptul că am făcut teatru m-a ajutat să fiu mai dezinvoltă să-mi dezvolt psihologia şi să mă impun. Copiilor le captez uşor atenţia şi mă fac rapid înţeleasă”, a explicat ea. „Experienţe interesante trăiesc şi ca voluntar la Teatrului de Stat. Am decis să mă implic pentru că vroiam să dau o mână de ajutor în promovarea spectacolelor şi am avut ocazia de a fi hostess pentru micuţii care veneau la spectacole”, a mai spus tânăra.
Întrebări şi răspunsuri
Cum reuşeşti să sprijini teatrul prin voluntariat?
M-am ocupat de promovare, în special în rândurl tinerilor cărorar le împart afişe, flyere, le împărtăşesc ultimele noutăţi. Deja acum vin ei la mine să mă întrebe ce piese noi va scoate Teatrul de Stat.
O să renunţi definitiv la pasiunea ta pentru artă?
Poate că a doua mea facultate va fi Facultatea de Teatru, nu ştiu încă. Dar vreau să continuu să joc cu această trupă în care mă aflu. Chiar dacă nu voi îmbrăţişa cariera de actor, poate voi reuşi să fac teatru cu copiii.
Ce-i place
Mirela spune că este îndrăgostită de zilele de vară. Îi place să-şi petreacă timpul cu prieteni. Îi place să cunoască oameni noi. Îi place să joace baschet. Este nelipsită de la evenimentele din oraş. Culoarea ei favorită este verde. Iubeşte natura. Genul muzical favorit este rock. Îi place să zâmbească mereu. Se relaxează când cântă la chitară.
Ce nu-i place
Mirela spune că detestă zilele ploioase şi întunecate. Nu îi place să stea la şcoală peste program. Destă zilele foarte aglomerate în care nu reuşeşte să-şi găsească un pic de timp liber pentru ea. Nu îi plac oamenii prea serioţi sau cei care sunt posomorâţi. Nu suportă manelele. Nu bea niciodată sucuri carbogazoase.
Profil
Născută. 8 mai 1993
Studii. Elevă la Colegiul Naţional Iosif Vulcan, clasa a Xi-a
Familie. Singură la părinţi