Kelemen Hunor, noul preşedinte UDMR: “Vrem să facem o uniune deschisă, puternică cu un singur aliat: comunitatea maghiara”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Actualul ministru al Culturii a strâns două treimi din voturile delegaţilor sosiţi la Oradea, la cel de-al zecea Congres UDMR. Hunor a primit 371 de voturi, Ekstein Kovacs s-a ales cu 118 sufragii, iar Olosz Gergely a fost votat de doar 47 de delegaţi.

Kelemen Hunor nu a avut nicio clipă emoţii în ceea ce priveşte alegerile pentru şedia UDMR. Acesta a declarat înainte de începerea congresului că "am venit să câştig alegerile", iar la final s-a bucurat moderat alături de staful său de campanie. „Acest rezultat de peste două treimi mă obligă la mai multe. Vreu să mulţumesc colegilor care au lucrat alături de mine din 2007. Vrem să facem o uniune deschisă, puternică cu un singur aliat: comunitatea maghiara. Vrem ca acele formaţiuni care există pe scena politică şi doresc să reprezinte interesele minorităţii să vină alături de noi”, a spus Kelemen Hunor.

Vezi galerie foto cu alegerile de la Oradea

Noul preşedinte UDMR doreşte o colaborare mai strânsă cu guvernul maghiar, dar şi cu partidele politice din Ungaria. „Refacerea relaţiilor cu Budapesta se va face cu răbdare, înţelepciune şi deschidere”, a adăugat Hunor.


 
„Nu căutăm o altă coaliţie”

Kelemen Hunor a vorbit şi despre viitoarele colaborări cu partide politice din România şi a răspuns „ultimatumului” lansat de Crin Antonescu.
Rămânem deschişi dialogului cu orice partid democratic. În 21 de ani am reuşit prin dialog şi colaborare. Am colabirat cu PNL şi probabil că vom mai colabora, dar acum suntem într-o coaliţie. Nu ne intersează partidele politice, ci doar interesul comunităţii maghiarilor. Până ce programul de guvernare este pus în aplicare nu avem de ce să ne gândim la ieşiera de la guvernare.

În acest moment nu căutăm o altă coalţiţie, ci pregătim un protocol de acţiuni cu această colaţilie. Când nu se respectă ceva avem o problemă, dar până acum s-a respectat. Orice înţelegere trebuie respectat. Cuvântul dat şi respectat este valoare. E simplu ca bună ziua”, a declarat Kelemen Hunor, la Oradea.

Mai multe pentru tine:
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Scene greu de imaginat la înmormântarea contabilei din Sibiu. Ce a făcut fiica ei: „A jucat perfect rolul copilului îndurerat”
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”