Foto Expoziție foto a absolvenților orădeni

0
Publicat:
Ultima actualizare:
No title

Conducerea Clubului Fotografic „Nufărul" din Oradea a pregătit penultima expoziţie de studio din acest an, realizată din lucrările absolvenţilor cursului de tehnică şi artă fotografică.

Expoziţia cuprinde 40 de imagini alb-negru, fotografiate pe filme clasice şi mărite în laboratorul propriu al Fotoclubului, respectiv 50 de fotografii color motivate cromatic, realizate de pe suport digital. Fotografiile sunt realizate de cei 12 absolvenţii ai cursului.

"Fotografiile expuse au fost realizate în cadrul unor deplasări de creaţie,  organizate în această toamnă, pe o vreme ploioasă, în centrul istoric a Municipiului Oradea, respectiv în studioul de lumini a Fotoclubului orădean. Tematica lucrărilor a fost inspirată din „spectacolul" oferit cursanţilor, într-o minunată zi de  duminică , când oraşul strălucea de frumoasele picături de ploaie de toamnă, care a impodobit centrul istoric al oraşului", spune Ștefan Toth, președintele Clubului Fotografic Nufărul.

Vernisajul expoziţiei va avea loc joi de la ora 17.00. Expoziţia va fi deschisă oficial de artistul fotograf Ştefan Tóth AFIAP, preşedintele fotoclubului orădean şi coordonatorul cursului. În continuarea vernisajului , de la ora 18.00, va avea loc lansarea cărţii „Secretele fotografiei digitale pentru începători", apărută sub îngrijirea editurii  „Casa" din Oradea.

Noua expoziţie organizată sub înaltul patronaj al Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România şi a Primăriei Municipiului Oradea, va  rămâne deschisă până la data de 16 decembrie 2009.

Mai multe pentru tine:
Rețetă turcească de salată de vinete cu iaurt și usturoi. E dietetică, delicioasă și sănătoasă
Vieți ca-n povești? Destinul tulburător al surorilor Guinness: blestemul unei dinastii de aur. Adevărul ascuns despre surorile Guinness
De la bișniță la business. Șocul comerțului liber după ’90: „Românii nu înțelegeau libertatea prețurilor”
Femeile care au copilărit în sărăcie poartă adesea aceste accesorii. Ce semnifică?
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Mihai Trăistariu intervine în scandalul burselor: „Unde să lucreze studenții, să facă striptease noaptea?” Mesaj dur pentru guvernanți: „Asta nu mai e carte!”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Ce se-ntâmplă cu Regina Letizia? Palatul încearcă să-i ascundă problemele emoționale. Adevărul despre internările și dependențele sale
Amal Clooney a îmbrăcat culoarea vedetă a toamnei! Avocata și-a făcut încă o dată celebrul soț extrem de mândru
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”