Rezultate Bac 2017. Opt medii de 10 obţinute de elevii de la patru licee din judeţul Iaşi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Unul dintre centrele de examniare, Liceul „Dimitrie Cantemir“ FOTO Simona Stanciu

Rezultatele la examenul de Bacalaureat 2017 sunt afişate miercuri, 5 iulie. La Iaşi, aproape 5.000 de candidaţi s-au înscris pentru susţinerea probelor din sesiunea iunie-iulie


REZULTATE LA BAC 2017 PE JUDEŢUL IAŞI

Opt elevi au obţinut media de 10. Sunt câte doi elevi de la Colegiul Naţional, Colegiul Naţional „Costache Negruzzi“, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă“ şi Colegiul Naţional „Mihail Sadoveanu“ Paşcani.

Din elevii înscrişi la Bac în judeţul Iaşi, potrivit rezultatelor dinaintea contestaţiilor, 3.890 de tineri au reuşit să opbţină o medie de minim 6. Alţi peste 700 de elevi au fost declaraţi respinşi la această sesiune de Bacalaureat.

Cel mai bun elev de la un colegiu din capitala Moldovei: „Rămân în Iaşi la Informatică. Nu merită să pleci“
 
„236 de candidaţi au obţinut medii cuprinse în intervalul 5,00-5,99. Este posibil ca în urma etapei de contestaţii unii dintre aceştia să depăşească pragul mediei 6, necesar pentru promovarea examenului de bacalaureat. În tranşa de medii 8,00-8,99 se înscriu cei mai mulţi candidaţi, şi anume 1.269, ceea ce demonstrează că examenul a fost echilibrat“, a transmis Sabina Manea, purtătorul de cuvânt al ISJ Iaşi.

Totodată, „se înregistrează o creştere semnificativă a procentului la nivel de judeţ, de la 76,51% în vara anului 2016, la 82,91% înainte de etapa de contestaţii (locul III la nivel naţional) - un rezultat foarte bun, onorant (71,4% - media la nivel naţional). Numărul mediilor de 10 este, de asemenea, în creştere, de la 2 în 2016, la 8 în acest an (locul II la nivel naţional)“.

Cei aproape 5.000 de tineri ieşeni care au susţinut examenele scrise la probele de la Bac vor afla astăzi, după ora 10.00, dacă au reuşit să obţină note de trecere. Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Şcolar Judeţean Iaşi, cei nemulţumiţi pot depune contestaţii între orele 16.00 şi 20.00. Acestea vor fi rezolvate până pe 9 iulie, urmând ca pe 10 iulie să fie afişate rezultatele finale.

La nivelul judeţul Iaşi, potrivit Inspectoratului Şcolar Judeţean, au fost înscrişi la Bac 4.920 de candidaţi, dintre care 462 din seria anterioară. Aceştia au susţinut examenele în cele 15 centre, dintre care 11 în Iaşi, două la Paşcani şi câte unul la Târgu Frumos, respectiv Hârlău.

Calendarul Bacalaureatului 2017:

6 – 7 iunie  –  proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în Limba română

8 – 9 iunie  –  proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în Limba maternă

9 –13 iunie  – proba de evaluare a competenţelor digitale

14 –16 iunie  – proba de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională

26 iunie – proba scrisă la Limba şi Literatura Română

27 iunie – proba scrisă la Limba şi Literatura maternă

28 iunie  –  proba obligatorie a profilului

30 iunie  –  proba la alegere a profilului şi specializării

5 iulie – afişarea primelor rezultate (până la ora 16:00) şi depunerea contestaţiilor  (16:00 – 20:00)

6 – 9 iulie  – rezolvarea contestaţiilor

10 iulie – afişarea rezultatelor finale 

Centre de examen în judeţul Iaşi:

Colegiul Naţional 

Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil”

Colegiul Naţional „Costache Negruzzi”

Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă”

Liceul Tehnologic de Mecatronică şi Automatizări

Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”

Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”

Colegiul Economic Administrativ

Colegiul Tehnic „Ioan C. Ştefănescu”

Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”

Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi”

Liceul Teoretic „Ion Neculce” Târgu Frumos

Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Hârlău

Liceul Teoretic „Miron Costin” Paşcani

Colegiul Naţional „Mihail Sadoveanu” Paşcani

Citeşte şi:

Premiile Salonului INVENTICA 2017. Institute de cercetare şi universităţi de renume, pe lista câştigătorilor de la Iaşi

Mai multe pentru tine:
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Preşedintele Nicuşor Dan i-a acordat gradul de general veteranului de război Iosif Rus, ajuns la 110 ani
Daniel David, despre prioritățile din educație: „Deblocarea posturilor este esențială, iar bugetul trebuie să crească în fiecare an”
La 70 de ani, schimbă iar scutece, după ce a devenit tată pentru a opta oară!
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Coada pelerinilor la Altarul Catedralei. Vezi în timp real unde se termină rândul
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale