Medicii de la SMURD Iaşi chemaţi să preia victimele unei explozii la o fabrică de cauciuc din Suceava (UPDATE)

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Toate specialitățile au primit bani mai mulți de la CAS Suceava

După primele cercetări, explozia a fost provocată de o scânteie produsă de o maşină folosită la reşaparea cauciucurilor. Flăcările au fost stinse de pompieri, iar muncitorii răniţi vor fi transferaţi la Bucureşti.

UPDATE ORA 10.30: Cei trei pacienţi au fost transportaţi la elicopterul sosit de la Iaşi în jurul orei 10.00. Doi dintre pacienţi se află în stare foarte gravă, unul fiind intubat cu circa 3 minute înainte ca ambulanţa să-l transporte pe stadionul Areni, unde a aterizat elicopterul SMURD.


Toader Pribeagu, de 55 de ani, din Gura Solcii, a fost intubat şi este cel mai grav dintre cei trei răniţi. Gheorghe Cristinel Prodan, de 23 de ani, din Ţibeni, are arsuri pe 70% din suprafaţa corpului, iar Daniel Şalgău, de 33 de ani, din Milişăuţi, a suferit răni mai uşoare, având arsuri la nivelul membrelor şi feţei.



Al treilea bărbat, un tânăr de 33 de ani, a suferit arsuri mai uşoare la nivelul membrelor şi al feţei. Cea mai gravă este starea unui bărbat de circa 55 de ani, care are arsuri pe 98% din suprafaţa corpului, medicii fiind foarte rezervaţi cu privire la şansele sale de supravieţuire.



Elicopterul a decolat în urmă cu 5 minute, la o jumătate de oră după ce victimele exploziei din Grăniceşti au ajuns pe stadion.

UPDATE ora 10.00: Conform informaţiilor transmise printr-un comunicat MAI, cei trei muncitori au suferit arsuri de gradul III şi IV pe corp şi vor fi transportaţi la Spitalul Clinic de Urgenţă, Chirurgie Plastică, Reparatorie şi Arsuri din Bucureşti.

Elicopterul care îi va transporta în Capitaă a plecat de la Iaşi, având la bord trei medici şi doi asistenţi de la SMURD Iaşi

UPDATE ora 09.20: „Elicopterul a preluat cele trei victime rănite grav. După ce vor fi stabilizate la Spitalul Judeţean Suceava, vor pleca spre Bucureşti”, a declarat Cristian Hociung, purtătorul de cuvânt al ISU Suceava. Pompierii au stins flăcările şi se pare că distrugerile provocate de explozie nu sunt mari.

Ora 9.07: Incidentul a avut loc în jurul orei 7.00.

„Praful de cauciuc explodează foarte uşor, iar o maşină de reşapat cauciucuri a generat o scâteie, care a declanşat o explozie. În deflagraţie au fost răniţi trei muncitori, care vor fi transportaţi la Bucureşti. Pompierii au lichidat flăcările în jurul orei 8.00“, a declarat Ioan Burlui, şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţî Suceava.

Vom reveni cu amănunte

Mai multe pentru tine:
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Horoscop 9–15 februarie 2026: previziuni pentru carieră, bani, sănătate și dragoste. Ce zodii sunt sfătuite să acționeze cu mare atenție
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Prințul William și Prințesa Kate rup tăcerea în scandalul Epstein cu o declarație oficială. În sfârșit, iau poziție
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026