Facturile de coşmar la încălzire, plătite cu sacrificii la Iaşi

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primele facturi majorate la încălzire i-au lăsat fără cuvinte pe ieşenii racordaţi la sistemul centralizat de termoficare.

Cadou de Anul Nou la Iaşi: încălzire de infarct

Scumpirea gigacaloriei de la 185 de lei la 265 de lei a fost reflectată în facturile emise acum câteva zile, în care a fost calculat consumul de agent termic din luna decembrie. „Am văzut listele de plată şi m-am îngrozit. Sunt foarte mari facturile. Nici nu ştiu cum se vor plăti. Avem foarte mulţi pensionari care au veniturile foarte mici şi abia trăiesc de pe o zi pe alta", a spus Mircea Coţovanu, administratorul a 40 de blocuri din cartierul Cantemir. Cele 800 de familii din Cantemir au primit facturi în valoare totală de 120.000 de lei, duble faţă de cele din noiembrie.

Ieşenii care locuiesc într-un apartament cu o cameră au primit facturi de 147 de lei, cu 20 de lei mai mari faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Încălzirea dintr-o locuinţă cu două camere va fi plătită cu 196 de lei, iar dintr-un apartament cu trei camere, 245 de lei. Proprietarii de apartamente cu patru camere au primit facturi de infarct, de aproape 330 de lei, faţă de un consum de 280 de lei, plătit în aceeaşi perioadă a anului trecut.

Iaşi: Căldură cu porţia pentru bun-platnici

Cele 50.000 de familii din Iaşi, abonate la sistemul centralizat de încălzire vor face mari eforturi pentru a-şi plăti noile facturile la căldură, majorate cu 40%. În această situaţie este şi ieşeanul Eugen Borcea (foto) care a încălzit doar o cameră din cele trei pentru a face economii la întreţinere. Pentru luna decembrie, pensionarul de 66 de ani trebuie să achite puţin peste 230 de lei, adică mai mult de un sfert din venit. „Este foarte scump. Avem pensii mici, trebuie să mai cumpărăm mâncare şi medicamente şi chiar nu avem de unde plăti", a spus bărbatul.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Dotarea Armatei Roșii la 22 iunie 1941, în conformitate cu amintirile mareșalului G. K. Jukov
Doi tineri din Cluj au fost arestaţi preventiv, fiind acuzați că au violat minore. Dezvăluiri din anchetă
Horoscop luni, 27 octombrie. Leii au de învățat o lecție importantă, Balanțele iau o decizie radicală
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Critici dinspre PSD pentru Nicușor Dan și USR, acuzați că au blocat finanțarea Catedralei, dar au ocupat primele rânduri la sfințirea ei: „Oare' om fi uitat cum își rupeau cămășile de pe ei?”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!