Raluca Covătaru, expertă în plante campioane

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Tânăra din Hunedoara, de profesie inginer agronom, coordonează una dintre cele mai moderne sere de legume din judeţ.

Profil:

Născută. 18 iunie 1981, Hunedoara
Educaţie. Absolventă şi masterandă a Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj-Napoca
Experienţă. De patru ani inginer horticol
Familie. Necăsătorită

Raluca Covătaru a fost dintotdeauna pasionată de agricultură. Întâi, pentru că de mică i-au plăcut florile şi animalele, dar şi pentru că, spune ea, în agricultură se poate face carieră, chiar dacă până de curând, în ultimele două decenii, investiţiile în acest domeniu au fost abandonate.

„Dacă în trecut împrejurimile Hunedoarei erau acoperite de hectare întregi de sere cu flori şi legume, cu timpul cele mai multe dintre sere au fost dezactivate şi distruse, iar unele au fost dezmembrate şi vândute la fier vechi, pentru că întreţinerea şi încălzirea lor a necesitat costuri ridicate”, povesteşte Raluca, aflată de patru ani în domeniu.

Ştiinţa viitorului

Tânăra absolventă a Universităţii de Ştiinţe Agricole din Cluj-Napoca este inginer la una dintre cele mai moderne sere de legume şi flori din judeţ, construită printr-o finanţare cu fonduri de la Uniunea Europeană. „Producem legume, în special castraveţi şi roşii, printr-un mecanism mult mai avansat tehnologic decât în majoritatea serelor din ţară. Toate operaţiunile care au loc în sera de legume le coordonez prin intermediul unui calculator special, care stabileşte în cele mai exacte detalii compoziţia substanţelor folosite la fertilizarea şi la irigarea plantelor. Avantajul este că roşiile, spre exemplu, care pot fi produse chiar şi iarna, cresc uniform, într-un timp mult mai scurt”, mai spune hunedoreanca. 

Pentru Raluca Covătaru, agricultura reprezintă o ştiinţă a viitorului. „Cu timpul, investiţiile în domeniul în care lucrez vor fi mai mari, în special în ce priveşte legumele produse în seră. Oamenii investesc tot mai mult în tehnologizarea agriculturii. Seceta din ce în ce mai resimţită în ultimii ani este unul dintre motive, dar şi faptul că serele reprezintă o sursă sigură de venit. Eu încerc tot timpul să fiu la curent cu noutăţile în domeniu, cu noile tehnologii”, adaugă inginerul horticol.

Legume uriaşe


În urmă cu un an, cu ajutorul tehnologiei, hunedoreanca a reuşit să obţină roşii în greutate de peste un kilogram şi jumătate bucata şi vinete de un kilogram. „În ciuda mărimii lor considerabile, tomatele, pentru producerea cărora nu am folosit aproape deloc chimicale, deci le-aş fi putut numi ecologice, au avut un gust foarte bun”.

În afara legumiculturii, Raluca Covătaru pune mare pasiune în flori. Zambilele sunt florile ei preferate, dar tânara spune că hunedorenii sunt foarte încântaţi de muşcatele şi de petuniile curgătoare, cu care îşi împodobesc gospodăriile şi balcoanele.

Întrebări şi răspunsuri

Care este cea mai frumoasă amintire legată de munca ta?
Am fost împreună cu foştii mei colegi şi profesori din facultate într-o excursie de studiu în toată ţara, în care am vizitat centre viticole de ultimă tehnologie, livezi şi sere de legume şi flori. Centrul viticol de la Murfatlar mi-a plăcut cel mai mult.
Cât timp îţi dedici muncii şi ce faci în timpul liber?
Cam nouă ore pe zi le dedic activităţii de la sera de flori, dar munca o fac din pasiune. În timpul liber mă documentez despre agricultură. 
Care sunt cele mai profitabile legume?
Roşiile s-au vândut tot timpul cel mai bine. Sunt urmate de castraveţi, vinete, ardei şi gogoşari.  

Ce-i place
„Îmi plac excursiile în natură cu bicicleta şi muntele. Preferatul meu este Retezatul”, spune hunedoreanca. Tânăra mai este pasionată de arhitectura peisagistică. Sportul preferat al Ralucăi este tenisul, dar urmăreşte şi meciurile echipei CFR Cluj.

Ce nu-i place
Hunedoreanca spune că o deranjează oamenii care caută întotdeauna motive pentru a nu munci. Despre Hunedoara, tânăra spune că este unul dintre cele mai „verzi” oraşe din ţară, dar se declară deranjată de cei care nu păstrează curăţenia şi de faptul că zonele verzi din faţa blocurilor nu sunt îngrijite.

Mai multe pentru tine:
Ipotezele șocante privind craniile bizare de la capătul lumii. Un expert crede că este vorba despre altă specie
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
27 octombrie, ziua în care, în 1916, s-a încheiat cea de-a doua bătălie de la Oituz. Victoria importantă a trupelor române
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!