VIDEO Directorul unei şcoli din Giurgiu a chemat Poliţia ca să-l scape de învăţătorii nervoşi că primiseră salarii reduse

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Profesorul Vasilache, în mijlocul dascălilor nervoşi

Mai mulţi învăţători de la Şcoala Generală nr.7 din Giurgiu s-au dus, astăzi, peste director, cerându-i drepturile salariale câştigate în instanţă. Speriat, acesta a chemat Poliţia, susţinând că este sechestrat.

Dascălii de la şcoala nr. 7 au declanşat astăzi, la prânz, un protest spontan, pentru că nu şi-au primit banii câştigaţi în instanţă, într-un proces cu Ministerul Educaţiei.

„Mai exact, în baza legii 221, învăţătorii ar fi trebuit să primească salarii mai mari cu 33% luna aceasta”, a declarat vicepreşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) Giurgiu, Florin Bădica.

„Liceul de Chimie este centrul bugetar de care noi aparţinem. Ne-am dus astăzi la directorul unităţii, Ion Vasilache, să-i spunem că nu ne-am primit banii, deşi hotărârea judecătorească prin care trebuia să îi obţinem este irevocabilă. Domnul Vasilache a spus că el a făcut rescurs”, explică Bădica.

Recursul a fost însă respins, mai spune Bădica, iar Ion Vasilache ar fi declarat la un moment dat că, dacă este aşa, nu le va da niciun ban „pentru că nu vrea el”.

„La toate şcolile s-au dat banii, numai la noi nu. Până la urmă a zis că aşteaptă decizia Curţii de apel şi că dacă este cum spunem noi, poate ne va da banii dacă îi va avea”, mai spune vicepreşedintele FSLI Giurgiu.

Scandal din cauza banilor

Între dascălii de la şcoala nr.7 şi directorul Liceului de Chimie s-a iscat un adevărat scandal, oamenii au început să strige, iar la un moment dat, Vasilache a ieşit din birou.

„Am aflat că a chemat Poliţia şi le-a zis că a fost sechestrat. Poliţia a constatat că nu era sechestrat întrucât a sunat dintr-un birou unde nu mai era nimeni. Dacă problema nu se rezolvă în perioada următoare, vom relua protestul”, a mai spus Bădica.

Deşi el a fost cel care a alertat Poliţia, contactat telefonic, directorul Ion Vasilache a negat incidentul. În acelaşi timp, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Giurgiu, comisar Mirela Gheţa, a declarat pentru " Adevărul de Seară", că nu s-a făcut nicio plângere penală. " Incidentul s-a soluţionat pe cale amiabilă, s-a terminat în mod civilizat", mai spune Gheţa.

Mai multe pentru tine:
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
O vedetă de televiziune e desfigurată din cauza unei infecții provocate de implanturile mamare: „Aveam silicon chiar și în ganglionii limfatici. E groaznic să îmbătrânești 20 de ani peste noapte”
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Cât au ajuns să coste două nopți de cazare la pensiunea Andreei Esca, la începutul lunii martie. Nu oricine își permite
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Înnebunită să facă sex cu oricine, oricând, fosta ducesă a produs daună totală monarhiei. Cât de ipocrită a fost!