Relu Lixandru - contabilul care te învaţă cum să arunci de pe semicerc

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Relu Lixandru "predă" handbal de şase ani

Pentru Relu Lixandru sportul şi contabilitatea au contat dintotdeauna. A început să joace fotbal încă de mic, pe maidan. S-a legitimat la „piticii” Dunării Giurgiu, acolo unde l-a avut profesor şi mentor pe Constantin Stroe unul dintre cei mai cunoscuţi promotori ai sportului giurgiuvean.

„Am jucat fotbal de performanţă, până la 19 ani după care am fost nevoit să renunţ din cauza studiilor” declară Relu Lixandru. Acesta recunoaşte faptul că părinţii săi au insistat să o lase mai moale cu fotbalul. „Îmi reproşau că băteam toată ziua mingea pe maidan. Spuneau că trebuie să urmez facultatea de contabilitate. Cine termina contabilitatea în acea vreme era cineva. Am terminat-o şi sunt mândru de acest lucru” susţine Lixandru.

Peste ani avea să revină la sport, de dragul copiilor săi dar şi al unui vis mai vechi: „În anul 2004 am început activitatea de antrenor dorind să îi formez pe cei doi fii în sportul pe care l-au ales. Le-a plăcut handbalul aşa că a trebuit să învăţ şi eu din mers. Mi-am dorit să antrenez o echipă de copii” spune giurgiuveanul.
Grupa antrenată de Lixandru a fost alipită secţiei de handbal a clubului Dunărea. Echipa astfel formată a evoluat inclusiv în campionatul naţional de Juniori III şi ulterior II.

Club de handbal susţinut financiar de părinţi
În anul 2009, Lixandru a început un proiect inedit. A început să iniţieze în handbal aproximativ 30 de copii cu vârste cuprinse între 8 şi 12 ani, tot atunci absolvind şi cursurile Şcolii de Antrenori. După despărţirea de clubul Dunărea a decis să înfiinţeze un club privat de handbal, preluându-i pe majoritatea micilor handbalişti. Denumit sugestiv „Constelaţia Giurgiu” noul club are o istorie interesantă. „Este un club susţinut în totalitate de părinţii copiilor. Douăzeci şi trei dintre ei sunt membri fondatori, iar cinci membri colaboratori” povesteşte bărbatul.
Micii sportivi provin din familii cu o situaţie financiară diferită. Dacă majoritatea părinţilor cotizează lunar cu câte 50 de lei pentru cheltuielile clubului, există şi cazuri speciale. „Avem la club şase sau şapte cazuri în care părinţii nu plătesc această sumă de bani pentru că nu au o situaţie financiară grozavă. Sunt copii talentaţi, îmi câştigă meciuri, muncesc mult, ori eu nu pot renunţa la ei pentru motivul ăsta” susţine Relu Lixandru.
Clubul participă deja cu două echipe în campionatul organizat de AMH Bucureşti, iar Relu Lixandru speră ca din 2011 Constelaţia  să participe cu o echipă în Campionatul Naţional de Juniori IV. Giurgiuveanul subliniază faptul că părinţii copiilor însoţesc echipa la majoritatea meciurilor şi că sunt mulţumiţi până în acest moment de rezultatele şi evoluţia copiilor. Antrenamentele au loc după ora 17.00 atunci când Relu Lixandru termină programul de la firma de asigurări unde lucrează.


NĂSCUT: 30 august 1968, Giurgiu.
STUDII: Facultatea de Management Financiar Contabil din cadrul Universităţii „Spiru Haret”, Bucureşti şi Şcoala Naţională de Antrenori.
FAMILIE: căsătorit, are doi băieţi, Emil şi Florian.


CE-I PLACE: Relu Lixandru declară că vine de plăcere la sală pentru a preda handbalul elevilor săi. În afara acestui lucru, giurgiuveanul spune că adoră să pescuiască şi să citească. „Îmi plac în mod deosebit cărţile de istorie şi cele de specialitate sportivă” spune acesta.

CE NU-I PLACE: „Nu îmi plac lucrurile făcute pe jumătate, vorbele mari şi nici pesimismul” susţine antrenorul giurgiuvean. Pe linie sportivă, Relu Lixandru subliniază faptul că în România nu există susţinere pentru grupele de copii şi juniori din această cauză rezultatele lipsind cu desăvârşire.


ÎNTREBĂRI ŞI RĂSPUNSURI:
Cum se împacă economia cu sportul?
„Să ştiţi că se împacă foarte bine. Dacă nu aveam cunoştinţele de contabilitate trebuia să cheltuim mult mai mulţi bani la înfiinţarea clubului. Eu sunt cel care ţine contabilitatea la club”.

Una din realizările de care sunteţi mândru?
„Mă mândresc cu faptul că am promovat şase giurgiuveni în Divizia A de handbal masculin. Evoluează toţi la echipa dâmboviţeană CSU Târgovişte. Băieţii beneficiază de şcoală, cazare şi masă”.


Mai multe pentru tine:
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Detaliul regal folosit de Meghan pentru cea mai recentă felicitare de Crăciun. Cu cine a dorit să semene micuța Lilibet
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate