Parlamentarii Mădălin Voicu, Dan Păsat şi Cezar Măgureanu în „topul chiulangiilor”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mădălin Voicu, Dan Păsat şi Cezar Măgureanu

Institutul pentru Politici Publice (IPP) a dat publicităţii un raport privind activitatea parlamentarilor în sesiunea septembrie – decembrie 2011. Documentul nu face deloc cinste aleşilor din colegiile giurgiuvene, aceştia ieşind în evidenţă prin absenţele de la şedinţe şi, în cel mai fericit caz, prin mediocritate.

Conform analizei IPP, deputaţii Mădălin Voicu (PSD) şi Dan Păsat (PDL) se află în „topul chiulangiilor”, prezenţa la voturile finale din plenul Camerei Deputaţilor (351) fiind de 51% în cazul lui Dan Păsat (locul 28) şi 42% (locul 13) în cazul lui Mădălin Voicu.

La rândul său, Cezar Măgureanu (UNPR) se află pe locul 22 în topul senatorilor cu cele mai puţine procente de prezenţă (59%).

Cel mai bine clasat deputat giurgiuvean în privinţa prezenţei în perioada supusă analizei a fost Victor Boiangiu (PDL), cu o prezenţă la voturile finale de 89% (314 voturi din totalul de 351). Cel de-al patrulea deputat giurgiuvean, Daniel Chiţoiu (PNL) a avut un procent de prezenţă de 83%.

Vasile Mustăţea (PNL) a votat în 188 din cele 218 cazuri având un procent al prezenţei de 86% în clasamentul senatorilor.

Dacă la prezenţe Vasile Mustăţea a fost printre cei mai conştiincioşi, nu acelaşi lucru se poate spune despre iniţiativele legislative depuse în perioada septembrie – decembrie 2011, acolo unde senatorul giurgiuvean nu a avut nici măcar o iniţiativă.

Institutul pentru Politici Publice îl încadrează pe Vasile Mustăţea într-un top select din care mai fac parte, printre alţii, Gyorgy Frunda, Attilla Verestoy (ambii UDMR) sau Varujan Vosghanian (PNL).  

Mai multe pentru tine:
Calcule de Război. Este Vladimir Putin un „tigru de hârtie”? Comparație Rusia-NATO, rachetă cu rachetă, tanc cu tanc
Teste secrete într-o bază americană ultrasecurizată cu o aeronavă misterioasă
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv